Stara Synagoga

Wstęp:

Płatny

Adres:

Szeroka 24, 31-053 Kraków

Telefon:

12 431 05 45

Krakowska dzielnica Kazimierz znana jest w całej Polsce z synagog i ogólnie jako miejsce związane z ludnością żydowską. Na Kazimierzu znajduje się Stara Synagoga.

Uznawana jest ona za należącą do najstarszych w naszym kraju. Jest to bardzo ważny zabytek, który jest ważny nie tylko dla żydów. Jest to przecież obiekt historyczny, który nie jedno już przetrwał i widział. Bardzo wiele osób miejsce te odwiedza właśnie ze względu na jego historię. Aż do rozpoczęcia się II Wojny Światowej synagoga ta była główną synagogą dla krakowskiej ludności żydowskiej. Szacuje się, że stara synagoga krakowska została wybudowana w XV wieku. Nie ma jednak zgodności co do tego, w którym roku została wybudowana. Jedne źródła podają około 1407 rok, a inne 1492. Synagoga wiele wieków temu została zniszczona przez pożar. Miało to miejsce w roku 1557. Na szczęście zdecydowano o jej odbudowie. 

Synagoga ta znana jest również z przemówienia Tadeusza Kościuszki, który motywował żydów do tego, aby walczyli za wolną Polskę. Była to przecież wspólna ojczyzna, należąca również do nich. W dzisiejszym świecie synagoga nie pełni już swojej głównej roli. Oczywiście nadal jest to miejsce, które wiąże się z kulturą i ludnością żydowską, jednak dziś jest to także oddział Muzeum Historycznego w Krakowie. Znajdziemy tutaj bardzo wiele ciekawych eksponatów, z którymi naprawdę warto się zapoznać. Jak praktycznie w każdym muzeum znajdziemy tu wystawy stałe, a także okresowe/czasowe, które zmieniają się co jakiś czas. W starej synagodze w głównej Sali modlitewnej przygotowana została wystawa, która prezentuje dzieje i kulturę żydów, którzy w Krakowie mieszkali. Dowiemy się tutaj czegoś na temat najważniejszych świąt żydowskich. Z ciekawych eksponatów w tym muzeum na pewno zobaczymy Chanukową lampkę, która pochodzi z XIX wieku. Oprócz tego znajduje się tutaj przepiękna taca, która przedstawia wyjście żydów z Egiptu. Pochodzi ona podobno z 1806 roku. Najważniejszą jednak atrakcją jest tu na pewno pergamin zawierający Pismo Święte Torę. Aby dostać się do muzeum musimy zakupić bilet. Ulgowy dla młodzieży uczącej się kosztuje 8 zł, natomiast bilet normalny to koszt 10 zł. Nie jest to bardzo wysoka cena za to, czego możemy dowiedzieć się odwiedzając muzeum znajdujące się w starej synagodze. Jeśli mamy tylko taką możliwość to jak najbardziej warto się tutaj wybrać.

Nikt, kto interesuje się kulturą żydowską i historią Krakowa nie powinien być zawiedziony po wizycie w tym miejscu. Jest to po prostu niezwykłe miejsce, jak najbardziej warte uwagi.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1491