Synagoga Izaaka

Adres:

Kupa 18, 31-057 Kraków

W naszym kraju coraz popularniejsze staje się zwiedzanie miejsc związanych z kulturą żydowską. Robią to osoby, które niekoniecznie są z ludnością żydowską związane.

W samym Krakowie jest co najmniej kilka takich miejsc, które warto zobaczyć, jeśli interesujemy się właśnie tą tematyką. Jednym z takich miejsc jest na pewno synagoga Izaaka. Synagoga ta zlokalizowana jest na krakowskiej dzielnicy Kazimierz. Jest to obiekt, który został wybudowany w pierwszej połowie XVII wieku. Fundatorem tej synagogi był Izaak Jakubowicz, dlatego właśnie jest ona nazywana synagogą Izaaka. W tamtych czasach, aby móc wybudować synagogę konieczne było uzyskanie zgody króla. Izaak uzyskał ją, a wydał ją sam Władysław IV. Dzięki temu dziś możemy te przepiękne i interesujące miejsce oglądać.

Synagoga na przestrzeni lat niejedno przeszła. Już na samym początku swojego istnienia synagoga musiała być chroniona przed osobami, które pragnęły ją okraść. Był to dopiero początek jej losów. Podczas II Wojny Światowej budynek ten został ograbiony i zniszczony. Na szczęście wojna się skończyła, jednak nie od razu zdecydowano się na to, aby nadal obiekt pełnił swoją poprzednią funkcję. W roku 1946 w synagodze chciano otworzyć kościół. Później pełniła funkcję pracowni artystycznej. Dopiero tak naprawdę od stosunkowo nieodległego czasu synagoga jest miejscem, gdzie możemy poznać świat kultury żydowskiej. Synagoga nie była od zawsze udostępniona zwiedzającym. Dopiero od końca ubiegłego stulecia została ona na zwiedzających otwarta. Dziś pełni ona po części właśnie funkcję muzealną. Znajdują się w jej wnętrzu wystawy, które jak najbardziej warto zobaczyć na własne oczy. Są to wystawy fotograficzne, które przedstawiają dzielnicę Kazimierz dawniej, a także życie ludności żydowskiej na tym terytorium. Przedstawione zostały także informacje na temat zagłady żydów podczas II Wojny Światowej. Naprawdę warto z uwagą zapoznać się z tymi wystawami, ponieważ są bardzo ciekawe. Dobrze, że znajdują się osoby, które dbają o tak ciekawe miejsca, aby nie popadły one w ruinę. Jeśli interesujemy się kulturą żydowską, to jak najbardziej powinniśmy wybrać się również właśnie do tej synagogi Izaaka. Zaczynając przygodę z poznawaniem historii żydów na terytorium Polski, nie można ominąć Krakowa, a nawet trzeba zacząć swoją przygodę z tą tematyką właśnie od tego miasta. To właśnie tutaj mamy masę obiektów związanych z ludnością żydowską.

Dzielnica Kazimierz skrywa bardzo wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Jednym z nich jest właśnie synagoga Izaaka.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 990