Synagoga Tempel

Wstęp:

Płatny

Adres:

Miodowa 24, 30-001 Kraków

Kraków jest prawdopodobnie największym skupiskiem zabytków związanych z ludnością żydowską w naszym kraju.

Ludność ta miała swoich wyznawców praktycznie w każdym zakątki naszego kraju jednak wojna doprowadziła do tego, że większość zginęła bądź opuściła swój dobytek. Dziś możemy podziwiać bardzo wiele zabytków, które pozostały. W Krakowie dzielnica Kazimierz jest właśnie taką żydowską dzielnicą, gdzie znajdziemy bardzo wiele obiektów związanych z ludnością żydowską. Znajduje się tutaj kilka wartych uwagi synagog. Jedną jest na przykład synagoga Tempel, którą jak najbardziej warto się zainteresować. 

Synagoga ta została wybudowana w latach 1860-1862. Budowano ją więc stosunkowo niedługo. Starania o otrzymanie zgody na jej wybudowanie trwały jednak znacznie dłużej, bo kilkanaście lat. Ostatecznie udało się jednak ją otrzymać, co było dla inicjatorów budowli najważniejsze. Bardzo ważne jest to, że nie była to zwykła synagoga. Było to miejsce, do którego uczęszczała tylko część ludności żydowskiej. Ta część, która chciała asymilacji z ludnością polską. Inni natomiast tutejszą synagogę omijali szerokim łukiem. Podobnie jak inne żydowskie obiekty, tak również synagoga w trakcie II Wojny Światowej została obrabowana oraz zniszczona. W trakcie wojny pełniła również funkcję magazynu, gdzie także przetrzymywano zwierzęta. W czasie wojny obiekt ten stracił więc na swoim znaczeniu, a także został po części zniszczony i zdewastowany. Nie przeszkodziło to jednak temu, aby po jej zakończeniu znów synagoga zaczęła spełniać swoją pierwotną funkcję. Dopiero jednak pod koniec XX wieku zdecydowano się na spory remont i odnowienie tego miejsca. Synagoga dziś należy do programu dziedzictwa żydowskiego w Europie. Jest więc to bardzo ważny i szanowany obiekt związany z kulturą żydowską. Warto się tutaj wybrać, ponieważ jest to przepiękna synagoga. Kultura żydowska jest bardzo ciekawa, dlatego warto się z nią zapoznać i poznać wiele innych obiektów, związanych z tą kulturą i wyznaniem. Synagoga Tempel niestety również stosunkowo niedawno, bo w 2000 roku została zdewastowana. Na szczęście nie na tyle, aby zrezygnowano z jej odnowienia i funkcjonowania.

Dziś każdy z nas może te miejsce odwiedzić i podziwiać przepiękne witraże czy tablice pamiątkowe, oraz wiele innych rzeczy. Jeśli tylko mamy taką możliwość, to naprawdę synagoga Tempel powinna być obowiązkowym dla nas miejscem, które powinniśmy zobaczyć. Jest ona idealnym miejscem do tego, aby poznać żydowską kulturę.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 899