Szlak Twierdzy Kraków

Adres:

Kraków

Jest to jeden z bardziej znanych krakowskich szlaków turystycznych. Jest to szlak pieszo rowerowy dlatego możemy wybrać się na jego zwiedzanie w taki sposób w jaki tylko będziemy chcieli.

Szlak Twierdzy Kraków prowadzi przez kilka tras. Warto przebyć je wszystkie jeśli jednak nie mamy na tyle wolnego czasu to powinniśmy przebyć choć jedną z nich. Ich długości są zróżnicowane od 28 do około 41 kilometrów. Pierwsza trasa, którą warto się zainteresować należy do pętli północnej. Jest to jej pierwsza część.

Naszą wędrówkę bądź przejażdżkę rozpoczynamy od ulicy Igołomskiej i kierujemy się na Fort Mogiła. Następnym naszym celem jest Kopiec Wandy, który znajduje się około kilometra od rozpoczęcia wędrówki. Z tego miejsca kierujemy się do Fortu Grębałów, a następnie do Fortu Krzesławice. Nie bez powodu trasa nazywa się Szlakiem Twierdzy Kraków, ponieważ po drodze odwiedzamy forty, które niegdyś miały służyć do obrony miasta, które było silną twierdzą. Następnie kierujemy się do Fortu Dłubina, później Fortu Mistrzejowice, Batowice i Sudół. W tym miejscu mamy już około 15 kilometrów trasy za sobą. Kolejne forty to Łysa Góra, Węgrzyce, Witkowice, a stąd kierujemy się na Fort Bibice i następnie Fort Zielonki. Po zobaczeniu tego ostatniego zjeżdżamy do centrum Zielonek i nasza trasa się kończy. W zależności od tego, czy będziemy jechać na rowerze, czy wypierzemy pieszą wędrówkę, to zwiedzanie może potrwać od kilku do kilkunastu godzin. Pętla północna posiada jeszcze jedna trasę, jednak zajmiemy się pętlą południową, która jest znacznie dłuższa, bo jej długość to aż 41 kilometrów. Naszą trasę zaczynamy na Wzgórzu Lasoty skąd kierujemy się na Rondo Matecznego. Następnie kierujemy się na Skałki Twardowskiego a stąd już na Fort Bodzów, Fort Winnica i dalej na Forty Skotnickie. Kolejnym fortem jest Borek i w tym miejscu możemy już stwierdzić, że znajdujemy się w połowie trasy. Następnie nasze kroki skierujemy do Fortu Swoszowice, Fortu Rajsko, a także do Fortów Kosocickich. Ostatnie już na liście są Fort Prokocim oraz Lasówka. Naszą wędrówkę kończymy przy ulicy Rybitwy. 

Szlak Twierdzy Kraków jest wspaniałym wyborem i naprawdę może zająć nam masę czasu jego przebycie. Warto jak najbardziej się na taką wycieczkę zdecydować. Trzeba jednak w odpowiedni sposób przygotować się do tego i przede wszystkim zaplanować czas, aby móc nacieszyć oczy przepięknymi obiektami jaki na trasie spotkamy. Jeśli nie mamy czasu, to szkoda na taką wycieczkę się wybierać, ponieważ nie będziemy mogli poświęcić na zwiedzanie odpowiedniej ilości czasu.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 996