Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej

Wstęp:

Płatny

Adres:

Jagiellońska 5, 30-001 Kraków

Telefon:

+ 48 12 422 90 80

Jest to znany teatr praktycznie na całym świecie. Należy do najstarszych w naszym kraju. Założono go w XVIII wieku. Jest więc to już naprawdę wiekowy teatr.

Według różnych informacji możemy dojść do wniosku, że założycielem tego teatru był Feliks Oraczewski, który był krakowskim posłem. Nosi on jednak dzisiaj imię Heleny Modrzejewskiej. Wiele osób może zastanawiać się nad tym, dlaczego tak jest. Otóż Helena Modrzejewska była aktorką występującą w tutejszym teatrze. Jej pierwszy występ miał miejsce w roku 1865. Specjalizowała się głównie w rolach tragicznych. Teatr za jej czasów był chętnie odwiedzany przez widzów, zachwycali się oni jej umiejętnościami aktorskimi.

Niestety pod koniec XIX wieku teatr przestał praktycznie prowadzić działalność i tak naprawdę rozpoczął ją dopiero po zakończeniu się II Wojny Światowej. Od drugiej połowy XX wieku teatr stanął na przysłowiowe nogi i zaczął w pełni samodzielnie działać. To również wtedy zdecydowano się nadać mu imię Heleny Modrzejewskiej na cześć tej wspaniałej aktorki, która grała na jego deskach około stu lat wcześniej. Dziś Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej nadal funkcjonuje i ma się całkiem dobrze. Posiada również ciekawy repertuar. Ceny biletów nie należą jednak do najtańszych, więc nie każdy może pozwolić sobie na obejrzenie spektaklu. Jeśli jednak mamy taką możliwość to naprawdę warto zdecydować się na odwiedzenie Teatru Starego i obejrzenie jakiegoś spektaklu. Z ciekawostek trzeba wspomnieć również o tym, że w teatrze tym działo się w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat bardzo wiele ciekawych rzeczy. Spotykały się tutaj z ludźmi kochającymi sztukę naprawdę wielkie osobistości takie jak na przykład Czesław Miłosz czy Robert Wilson. Można powiedzieć, że obiekt ten na nowo rozpoczął swój żywot dopiero pod koniec XX wieku. To wtedy Teatr Stary został przyjęty do Unii Teatrów Europy. Został więc teatrem znanym w świecie o naprawdę sporym prestiżu. Nie był to już tylko teatr znany w naszym kraju. Czy warto się tutaj wybrać? Otóż jeśli ktoś interesuje się sztuką teatralną to jak najbardziej warto to miejsce odwiedzić. Jeśli jednak nie interesujemy się tego typu sztuką, to raczej nie zachwycimy się tym miejscem. Oczywiście już sam wygląd obiektu może zaciekawić, jednak dla większości osób będzie to zbyt mało.

Trzeba więc samemu zdecydować, czy naszym zdaniem warto poświęcać czas na zobaczenie tego miejsca. Jeśli jednak znajdziemy się w Krakowie, to zawsze w okolicy znajdzie się kilka ciekawych obiektów, które w pobliżu Teatru Starego można zobaczyć. Przy okazji zobaczymy również ten teatr.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 864