Trasa Nowohucka

Adres:

Kraków

Czym jest krakowska trasa nowohucka? Otóż istnieją dwie opinie co do tego. Jedna mówi, że jest to trasa samochodowa pozwalająca dotrzeć do Nowej Huty, inna natomiast dotyczy wycieczki po Nowej Hucie.

My w tym miejscu zajmiemy się właśnie trasą nowohucką w sensie turystyczną. Nową Hutę można zwiedzić na kilka sposobów. Warto jednak jeśli już tutaj się znajdziemy, poznać jej większą część. Przygodę zaczynamy więc od osiedla Wandy, które również nazywane jest osiedlem A-1. Czemu tak? Ponieważ dawniej wszystkie osiedla posiadały swoją numerację. Nie miały nazwy. Z czasem to właśnie mieszkańcy Nowej Huty zadbali o to, aby upiększyć coś w otaczającej ich rzeczywistości i zaczęli wprowadzać nazwy osiedli. To właśnie na osiedlu Wandy powstawał pierwszy blok, którego budowę rozpoczęto w roku 1949. 

Podczas wycieczki po Nowej Hucie zauważymy na pewno, że osiedla te nie przypominają znanych nam z dzisiejszych czasów osiedli. Budowano je w całkiem innym stylu. W razie ewentualnej wojny miały służyć mieszkańcom do obrony. 1949 rok to tak naprawdę niedługo po zakończeniu II Wojny Światowej. Nikt nie miał pewności, czy nie nastąpi w niedługim czasie kolejna. Z osiedla przejdziemy w dosyć śliczną okolicę i dojdziemy do kościoła, który znajduje się w Krzesławicach. Jest to niewielki drewniany kościółek, który na pewno jest miłą odskocznią od betonowych konstrukcji jakie w Nowej Hucie możemy spotkać. Spacerując ulicami natrafimy na pewno na szpital. Jest to obiekt wybudowany w roku 1954. Znajduje się on w stosunkowo pięknej okolicy, ponieważ w jego pobliżu znajduje się bardzo wiele zieleni. W pobliżu szpitala mieszkańcy Nowej Huty bardzo często aktywnie wypoczywają. Szczególnie można to zauważyć w okresie wiosenno-letnim. Nowa Huta jest bardzo ciekawa, ponieważ spacerując po niej może wydać się nam jakbyśmy się cofnęli w czasie właśnie do lat powojennych do czasów PRL. Wszystko wygląda tak jakby bardzo dawno temu zatrzymał się tutaj czas.

Czy jednak jest to miejsce warte tak naprawdę odwiedzenia? Przede wszystkim trzeba zastanowić się, czego się od Nowej Huty oczekuje. Nie ma tu atrakcji turystycznych, które mogą zachwycać. Można natomiast zobaczyć kawałek historii, tego jak wyglądało życie kilkadziesiąt lat temu, w jakich osiedlach przyszło ludziom mieszkać. Jeśli mamy czas na takie spacerowanie, można powiedzieć, że bez celu, to warto chwilę Nowej Hucie poświęcić.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1087