Trasa Uniwersytecka

Adres:

Kraków

Kraków znany jest w Polsce, ale również i w świecie ze szkolnictwa wyższego. Nic więc dziwnego, że utworzono tutaj trasę uniwersytecką, która prowadzi właśnie przez okolicę, gdzie znajduje się większość obiektów związanych ze szkolnictwem wyższym.

Trasa ta jest bardzo często modyfikowana przez zwiedzających, ale również przez przewodników, którzy nią prowadzą turystów. Można ją skrócić, aby zobaczyć tylko najważniejsze obiekty, bądź naprawdę rozbudować do takiego stopnia, że jej przejście zajmie nam co najmniej kilkanaście godzin. Najważniejsze miejsca, które powinniśmy na trasie napotkać to między innymi Collegium Maius, Collegium Novum, pomnik Mikołaja Kopernika, a także Collegium Kołłątaja. Oczywiście miejsc jest znacznie więcej.

Warto także jeśli mamy trochę więcej czasu wybrać się do na przykład Akademii Sztuk Pięknych. Collegium Maius, które zapewne odwiedzimy na trasie uniwersyteckiej jest przepięknym budynkiem, w którym mieszkali profesorowie, którzy na Uniwersytecie Jagiellońskim wykładali. Dziś pełni ono jednak inną funkcję. Mamy tutaj muzeum związane właśnie z Uniwersytetem. Jeśli chodzi o Collegium Novum to mieści się w nim siedziba władz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Budynek ten pochodzi z XIX wieku i jest naprawdę przepiękny, wybudowany w stylu neogotyckim. Warto na pewno chwilę poświęcić na zapoznanie się z tym obiektem. Ciekawych miejsc na trasie uniwersyteckiej jest całkiem sporo. Zainteresowani nią są zazwyczaj studenci, którzy planują w Krakowie rozpocząć kolejny etap nauki, bądź już rozpoczęli i chcą się czegoś ciekawego na temat Uniwersytetu Jagiellońskiego dowiedzieć. Wszyscy inni mogą być trochę tą trasą rozczarowani, ponieważ dotyczy ona głównie edukacji i szkolnictwa wyższego. Jeśli nie interesuje nas ta tematyka, to lepiej nie wybierać się na wycieczkę trasą uniwersytecką. Znacznie lepszym wyborem w takim przypadku będzie zainteresowanie się innymi atrakcjami Krakowa, których jest naprawdę bardzo wiele. Wolny czas można spędzić na Starym Rynku, w Sukiennicach albo wybrać się na zwiedzanie Wawelu. Jeśli jednak już wymienione miejsca odwiedziliśmy to mamy jeszcze masę innych ciekawych miejsc i dzielnic. Jeśli jednak za wszelką cenę chcemy tą trasą przejść nic nie stoi na przeszkodzie.

Trzeba mieć jednak świadomość tego, że wielce prawdopodobne jest to, że osoby niezainteresowane szkolnictwem wyższym będą po prostu rozczarowane. Ci, którzy lubią zwiedzać wszystko czego nie znają, na pewno również z wycieczki trasą uniwersytecką będą zadowoleni. Warto jednak wolny czas lepiej zagospodarować.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1115