Trasa Zabytków Żydowskich

Adres:

Kraków

Kraków jest miastem kojarzonym z ludnością żydowską i zabytkami z nią związanymi. Jest tu naprawdę masa miejsc i obiektów, które z kulturą żydowską są związane.

Istnieje pewna trasa nazwana trasą zabytków żydowskich. Wędrując nią można zobaczyć najciekawsze obiekty związane właśnie z ludnością żydowską. Oczywiście nie musimy trzymać się szczegółowo wytycznych trasy, jednak jak najbardziej warto o niej wiedzieć. Tym bardziej warto o niej wiedzieć wtedy, gdy właśnie należymy do osób, które interesują się kulturą żydowską. 

Trasę najlepiej rozpocząć od bardzo ważnego Cmentarza, który znajduje się na ulicy Miodowej. Jest to cmentarz żydowski, który powstał w roku 1800. Z biegiem lat musiał zostać powiększany, ponieważ przybywało w tym miejscu grobów. Dziś jest to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów. Pamięta jednak czasy II Wojny Światowej, gdy został praktycznie doszczętnie zniszczony przez wojska niemieckie. Kolejne miejsce to Plac Nowy, który dziś pełni podobną funkcję jak dawniej. Jest to po prostu jeden wielki targ, gdzie każdy może wszystko sprzedać i kupić. Oczywiście wszystko co jest dozwolone. Naprawdę warto się tutaj wybrać, choćby po to, aby poczuć ten niezwykły klimat tego wspaniałego miejsca. Z Placu Nowego warto wybrać się do Starej Synagogi mieszczącej się przy ulicy Szerokiej. Następnie do Synagogi Izaaka, która jest miejscem bardzo ciekawym o interesującej przeszłości. Dziś jest to obiekt, który prezentuje historię żydowską. Każdy z nas ma prawo ją odwiedzić. Trasa przebiega przez wiele innych ciekawych obiektów jednym z nich jest na pewno Synagoga Tempel, a także Cmentarz Remuh, który powstał na początku drugiej połowy XVI wieku. Jest to jeden z najstarszych cmentarzy żydowskich w naszym kraju. Został on zamknięty na początku XIX wieku, ponieważ znajdował się za blisko zabudowań. Na jego terenie znajduje się kilkaset grobów. Wiele z nich zostało odkrytych stosunkowo niedawno. Ostatnim miejscem na trasie jest ulica Szeroka. Jest to ulica, która dawniej była tak naprawdę wsią, a raczej jej centrum. Została ona następnie włączona do miasta Kazimierz, które po latach włączono do Krakowa. Ulica Szeroka związana jest z kulturą żydowską, ponieważ to właśnie tutaj znajdowały się synagogi. Niektóre były naprawdę skromne i niezbyt rozbudowane. Żydzi uczęszczali jednak do nich bez względu na to jak wyglądały. 

Trasa zabytków Żydowskich jest naprawdę ciekawą trasą w Krakowie. Miasto te posiada wiele tras turystycznych jednak nie wszystkie są warte uwagi. Tą trasą natomiast każdy powinien się przejść, aby zobaczyć przepiękne zabytki związane z kulturą żydowską.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1353