Willa Decjusza

Adres:

28 Lipca 1943 Roku 17a, 30-233 Kraków

Telefon:

+48 508 688 516

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. 

Willa ta jest rozpoznawalnym obiektem na terenie Krakowa. Znajduje się ona w Parku Decjusza i jest jego nierozłączną częścią.

Jest to pałac, który powstał wraz z utworzeniem tutejszego parku. Wszystko to miało miejsce w XVI wieku. Pałac powstał z myślą o sekretarzu króla Zygmunta Starego. Miało być to miejsce, w którym mógł się zatrzymać, a park miał być jego miejscem wypoczynku. Willa ta na przestrzeni lat była wielokrotnie w mniejszym bądź większym stopniu modernizowana i remontowana.

Podczas wojen spełniała funkcję koszar, a także posterunku policyjnego. Była zajmowana przez żołnierzy niemieckich. Na szczęście nie zniszczono jej w takim stopniu, aby nie mogła służyć po wojnie. Po jej zakończeniu pałac pełnił kilka ciekawych funkcji. Najpierw był Centralnym Ośrodkiem Szkolenia Spółdzielczości Pracy, a później przemianowano go na internat. W pewnym momencie znajdował się tutaj także szpital, a raczej tylko oddział gruźliczy szpitala. Dzisiejsze piękno ten obiekt zawdzięcza remontowi jaki miał miejsce pod koniec XX wieku. Dziś część willi została wykorzystana jako Centrum Konferencyjne. Można tu wynająć salę i przeprowadzić konferencję, ale także zorganizować na przykład przyjęcie weselne. Czy warto zainteresować się Willą Decjusza? Jest to jedna z piękniejszych willi jakie możemy w mieście zobaczyć. Jak najbardziej warto tym miejscem się więc zainteresować. Nie ma jednak sensu przychodzić tu dla samej willi. Zresztą prawdopodobnie nikt tak nie robi. Znajduje się ona na terenie przepięknego parku i to on zachwyca i powinien zachwycać. Willa jest miłym dodatkiem, który warto zobaczyć będąc właśnie na terenie parku. Bez tego parku willa nie miałaby swojego uroku. Nie byłaby tak ciekawym obiektem jakim jest aktualnie. Zresztą gdyby nie park, to prawdopodobnie nigdy by w tym miejscu nie powstała. Powodem jej budowy był fakt, że gdzieś Decjusz musiał się zatrzymywać będąc w Krakowie. Miał on jednak posiadać park, w którym mógłby wypocząć. Akurat w tym miejscu zdecydowano się park utworzyć, to wybudowano również tę willę. Gdyby parku w tym miejscu nie utworzono w XVI wieku, to wielce prawdopodobne jest również to, że willi także by niebyło. 

Willa Decjusza to przepiękny obiekt, jednak oglądając ją trzeba patrzeć na nią przez pryzmat parku. Tylko wtedy ujrzymy jej prawdziwe piękno. Willa bez paku również byłaby obiektem okazałym jednak nie miałaby tego klimatu jaki posiada właśnie teraz. Tak czy inaczej warto się w okolicę willi i tutejszego parku wybrać.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1174