Zamek Królewski na Wawelu

Wstęp:

Płatny

Adres:

Wawel 53, 1-001 Kraków

Telefon:

422 51 55

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Wawel jest prawdopodobnie największą atrakcją Krakowa. Każdego roku tysiące turystów przyjeżdża do tego miasta, aby właśnie zwiedzić tutejszy zamek.

W miejscu tym możemy zobaczyć przepiękne królewskie komnaty, w których dawniej urzędowali i przyjmowali gości królowie. Oprócz tego udostępnione do zwiedzania zostały prywatne pokoje, w których zatrzymywali się goście króla, ale również sypiał sam król. Zwiedzać można także zbrojownię wraz ze skarbcem. Jest to miejsce z ogromną ilością wiekowych już pamiątek, które należały kiedyś do polskich królów. Zamek Królewski to także przepiękny ogród, który niestety nie zawsze jest możliwy do zwiedzania.

W okolicy zamku znajduje się również Smocza Jama, która warto odwiedzić. Na końcu przejścia przez Smoczą Jamę znajduje się smok, który naprawdę zionie ogniem. Jest to szczególnie wspaniała atrakcja turystyczna dla najmłodszych. Z historycznych ciekawostek na temat Wawelu należy wspomnieć o tym, że pierwsza katedra w tym miejscu została wybudowana w okolicach 1000 roku. Wawel był swego czasu siedzibą królów jednak z nadejściem panowania Zygmunta III Wazy, zdecydowano się na przeniesienie siedziby władcy do innego miasta, a mianowicie do Warszawy. Wawel na szczęście przez setki lat nie został doszczętnie zniszczony i udało się go doprowadzić do takiego stanu, aby powstało tu muzeum, które każdy będzie mógł zwiedzić. Będąc na Wawelu nie można tylko i wyłącznie zwiedzić tutejszego zamku bez pozostałych przepięknych miejsc i obiektów. Cały Wawel wraz z zamkiem i innymi atrakcjami trzeba uznać za jedność i koniecznie trzeba zwiedzić całość. W innym przypadku nasze zwiedzanie nie ma sensu. Zwiedzenia Zamku Królewskiego na Wawelu nie należy do najtańszych. Przede wszystkim dlatego, że za zobaczenie każdej ekspozycji pobierana jest opłata. Osobno zapłacimy za zobaczenie apartamentów prywatnych, osobno za komnaty reprezentacyjne oraz za skarbiec i zbrojownię. Oczywiście dzieci i młodzież mogą liczyć na bilety ulgowe dzięki czemu mogą trochę zaoszczędzić. Możemy także zwiedzić jeszcze wystawę zatytułowaną „Sztuka Wschodu” oraz „Wawel Zaginiony”. Wystawy te prezentują wiele przedmiotów, które zostały odnalezione podczas prac archeologicznych, a także przedstawiają przedmioty i pamiątki związane ze wschodem i naszym królem Janem III Sobieskim.

Warto również wspomnieć o tym, że nie wszędzie dostęp jest płatny. Za darmo każdy może dostać się do Katedry na Wawelu. Każdy kto tylko choć trochę interesuje się historią polski powinien Zamek Królewski na Wawelu wraz z wszystkimi pobliskimi zabudowaniami zwiedzić.

Odwiedziłeś oceń:
(7 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 5685