Ścieżka spacerowa - Krasnobrodzkie Wąwozy

Adres:

Krasnobród

Ścieżka spacerowa „Krasnobrodzkie Wąwozy” wynosi około 4 kilometry i oznakowana jest kolorem czerwonym.

Trasa prowadzi przez najpiękniejsze wąwozy lessowe na terenie Krasnobrodzkiego Parku Narodowego. Szlak rozpoczyna się na ulicy Kościuszki w Krasnobrodzie. Na początku warto zatrzymać się przy starym cmentarzu żydowskim, znajdującym się na szczycie skarpy. Kirkut jest zaniedbany, jednak można zobaczyć kilka macew. Dalej trasa prowadzi do pierwszych wąwozów. Pierwszy jest w kształcie „V” i powstał na wskutek erozji i wymywania powierzchni lessowej. Udając się dalej szlakiem przez wąwóz, zobaczyć można piękne korzenie drzew wystające w wąwozach. Na ścieżce spotkamy również kapliczkę wotywną typu słupowego. Kolejno wchodzimy do buczyny karpackiej, a następnie dochodzimy do największego i najgłębszego wąwozu. Spotkać możemy tutaj powalone drzewa, które utrudnią nam wędrówkę. Jednak celowo są one nie usuwane, ze względu na teren objęty rezerwatem ścisłym. Dalej trasa prowadzi przez podmokły las ols, obok wąwozu ze źródełkiem. Jest to historyczne miejsce, ponieważ w czasie okupacji niemieckiej ukrywała się tutaj ludność i oddziały partyzanckie. Stąd kierujemy się w stronę miejscowości Hutek. Wchodzimy na tereny piaskowych wydm, porośniętych borem sosnowym. Dalej kierując się szlakiem zobaczymy stawy, które są ostoją dla wielu ptaków, np. łabędzia. Obok znajduje się kamienny budynek rybakówka. Ostatnim miejscem jest zalew, gdzie obok na parkingu kończy się ścieżka. Szlak można również pokonać rowerem, jednak polecana jest dla osób zaawansowanych.

Odwiedziłeś oceń:
(2 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 4368