Kościół nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie

Adres:

Tomaszowska 18, 22-440 Krasnobród

 

Jednym z ważniejszych zabytków w Krasnobrodzie jest kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny.

Sanktuarium to powstało w latach 1690- 1699. Fundatorką kościoła była Maria Kazimiera Sobieska. Kościół powstał jako dar wdzięczności za uzdrowienie fundatorki. Na przestrzeni lat świątynia była wiele razy remontowana i odnawiana. Podczas drugiej wojny światowej uległa dużemu zniszczeniu. Po wojnie po raz kolejny odbudowano ją. Wnętrze kościoła wykonane zostało w stylu barokowym a zaprojektował je Jan Michał Linka. Po lewej stronie świątyni stoi budynek klasztoru. W kościele pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny znajduje się obraz Matki Bożej Krasnobrodzkiej, który słynie licznymi łaskami. Wokół ołtarza z cudownym obrazem, wierni zostawiają wota w podziękowaniu za otrzymane łaski, uzdrowienia i błogosławieństwa. Budynek wybudowany został z cegły i otynkowany. Wewnątrz znajduje się tylko jedna nawa. Miedzy kolumnami poustawiane są postacie świętych : Dominika, Jacka, Wincentego i Tomasza. Warto poświęcić trochę czasu i obejrzeć w klasztornym budynku wystawę przedstawiającą wszystkie Sanktuaria Maryjne w Polsce. Przed wejściem do klasztoru stoją dwa pomniki, które wykonał miejscowy rzeźbiarz Andrzej Gontarz. Jeden z pomników przedstawia Papieża Jana Pawła II, drugi Chrystusa Dobrego Pasterza. W klasztornym budynku mieści się również muzeum sakralne. Wśród zgromadzonych zbiorów zobaczyć można przedmioty liturgiczne, stare kielichy i księgi pochodzące z parafialnego archiwum. Zarówno kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny jak i klasztorny budynek to miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć odwiedzając Krasnobród. Latem w Sanktuarium Maryjnym organizowane są międzynarodowe koncerty, na których gromadzi się wielu gości i wykonawców.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2240