Krasnobrodzki Park Krajobrazowy

Adres:

Krasnobród

Na najwyższych wzniesieniach Roztocza Środkowego w 1988 roku, utworzony został Krasnobrodzki Park Krajobrazowy.

Powstał on w celu ochrony unikalnej roślinności a w szczególności pomnikowych jodeł. Największe okazy tych drzew spotkać możemy w rezerwacie Święty Roch. Wysokość tych jodeł sięga do 30 metrów. Wyjątkowości temu miejscu dodają skalne formy i ostańce widoczne na szczytach wzniesień. Przez obszar rezerwatu przepływa rzeka Wieprz. W dolinie tej rzeki znajdują się piaszczyste wydmy, których wysokość dochodzi nawet do 20 metrów a długość do 1, 5 kilometra. Na obszarze parku prowadzone są badania archeologiczne. Ciekawym odkryciem są ślady po osadzie Herulów z v wieku. Prawdopodobnie okolicę tą zamieszkiwało kilka tysięcy osób pochodzących z tego rodu. Studenci i naukowcy natrafiają na wspaniałe okazy skamieniałej flory i fauny, których wiek szacuje się na miliony lat. Część ze znalezionych wykopalisk można oglądać w Krasnobrodzkim muzeum parafialnym założonym przez księdza kustosza sanktuarium. W lasach Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego ochrona objęto wiele cennych roślin, między innymi wilcze łyko, storczyki, rosiczkę okrągłolistną i wiele innych. Podczas spacerów można zobaczyć jelenie, sarny, dziki, łasice, tchórze, gronostaje i borsuki. Wśród ptactwa ochroną objęto bociana czarnego, pliszkę górską i orlika krzykliwego. Warto dodać, że część parku można pokonać rowerem. Wytyczone zostały trasy rowerowe, które prowadzą przez najbardziej malownicze zakątki rezerwatu. Dużym zainteresowaniem cieszą również wąwozy. Posiadają one różne długości i szerokości, niektóre wyglądają naprawdę imponująco. Cały obszar rezerwatu jak i same okolice Krasnobrodu to miejsca wyjątkowe. Warto odwiedzić te tereny, miejscami jeszcze całkiem dzikie, mało zagospodarowane. Niewiele jest już w Polsce takich zakątków, gdzie prawie dziewicza przyroda zachowała się w tak dobrym stanie.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1113