Krasnobrodzkie Muzeum Parafialne

Adres:

ul. Tomaszowska 18, Krsnobród

Telefon:

84 660 78 14, 84 660 71 43

Krasnobród to bardzo ciekawa miejscowość. Jest wiele miejsc, które warto zobaczyć przy okazji pobytu w tych stronach.

Jednym z takich miejsc jest Krasnobrodzkie Muzeum Parafialne. Powstało ono w klasztorze a prowadzi je kustosz Sanktuarium w Krasnobrodzie ksiądz prałat Roman Marszalec. W wydzielonym pomieszczeniu zgromadzono eksponaty składające się na wystawę, która dzieli się na cztery ekspozycje: etnograficzną, paleontologiczną, garncarstwo krasnobrodzkie, florę i faunę Roztocza. W części etnograficznej możemy zobaczyć stare sprzęty gospodarstwa domowego, narzędzia, które były używane w polu i w pracach domowych. Obejrzenie takiej wystawy to jak przeniesienie się w czasie. W dziale paleontologii ksiądz kustosz zgromadził wiele skamieniałości roślin a także zwierząt, które setki lat temu żyły na ziemi. Większość zbiorów pochodzi z pobliskiego kamieniołomu. W jego wapiennych skałach doskonale zachowały się pozostałości fauny i flory sprzed wieków. Ważnym działem w muzeum jest garncarstwo krasnobrodzkie. Swoje miejsce maja tutaj rodzinne pamiątki, przekazane od rodzin mieszkających w okolicach Krasnobrodu. W dzisiejszych czasach garncarstwo niestety odchodzi w zapomnienie i tylko w takich miejscach jak to muzeum można jeszcze zobaczyć jak wyglądała praca garncarza. W ostatnim pomieszczeniu znajduje się wystawa z eksponatami fauny i flory. Całe Roztocze to teren z piękną i niepowtarzalną roślinnością. W muzeum można zobaczyć rzadkie okazy roślin. Dzięki specjalnemu nagłośnieniu posłuchać można śpiewu ptaków i odgłosów lasu. Krasnobrodzkie Muzeum Parafialne to miejsce unikalne już ze względu na to, że znajduje się na terenie parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Zebrane tutaj eksponaty sprawiają, że odwiedzając muzeum czujemy się jak przeniesieni w czasie. Na pewno warto tutaj przyjechać i zobaczyć to jedno z niezwykłych miejsc.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1935