Rezerwat przyrody Święty Roch

Adres:

Krasnobród

Gmina Krasnobród to bardzo interesujące miejsce w województwie lubelskim. Na jej terenie utworzony został Krasnobrodzki Park Krajobrazowy.

W parku tym wydzielony i objęty szczególną ochroną został rezerwat przyrody Święty Roch. Jego obszar wynosi ponad 202 ha. Na jego skraju zbudowana została ciekawa kaplica świętego Rocha. Właśnie od tej kaplicy wziął nazwę cały rezerwat. Od 1983 roku, kiedy to rezerwat powstał, chronione są głównie jodły, posiadające naprawdę imponujące rozmiary. Obwód pnia niektórych drzew osiąga 300 cm a wysokość nawet 35 metrów. Wiek jodeł ocenia się na 250 lat. Rosną tutaj również sosny, graby i buki. Na terenie parku zobaczyć możemy wiele rzadkich gatunków roślin : widłaka, buławnika wielokwiatowego, naparstnice, kokoryczkę okółkową, bez koralowy i wiele innych Przez teren rezerwatu prowadza wyznaczone ścieżki rowerowe o różnych długościach i różnych stopniach trudności. Jedna ze ścieżek rowerowych prowadzi do Zamościa. Rezerwat Święty Roch to również ścieżka dydaktyczna o długości 6 kilometrów. Wzdłuż trasy rozmieszczone są tablice informacyjne, które w wyczerpujący sposób przedstawiają walory jakie można znaleźć w rezerwacie. Jako ciekawostkę można dodać, że w całym kraju nie znajdziemy jodeł o tak imponujących rozmiarach jak te w Rezerwacie Święty Roch. Spacer albo przejażdżka rowerowa ścieżkami rezerwatu to znakomita forma aktywności fizycznej. Wśród gęstego lasu naprawdę można odpocząć a żywica z iglastych jodeł wpłynie korzystnie na zdrowie i samopoczucie. Droga do rezerwatu nie jest ani długa, ani wyczerpująca. Z parkingu, dojście do lasu zajmuje około 20 minut. Przy parkingu znajduje się punkt małej gastronomii, gdzie można posilić się przed drogą i zaopatrzyć w napoje. Jest tez kilka stolików i ławeczek, na których można przysiąść i odpocząć.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2663