Szlak rowerowy - Na Figarnię

Adres:

Krasnobród

Szlak rowerowy Na Figarnię wynosi około 25 kilometrów i oznakowana jest kolorem czerwonym.

Trasa zaczyna się w miejscowości Krasnobród Podklasztor, następnie przebiega przez Majdan Wielki- Nowa Wieś- Husiny- Róża- Łuszczacz- Figarnia i koniec w Krasnobrodzie. Jest to szlak mało znany, jednak bardzo ciekawy krajobrazowo. Głównie trasa przebiega drogami leśnymi. Z Podklasztora udajemy się w stronę Majdanu Wielkiego. Mijamy kapliczkę „Na Wodzie” z XVIII wieku. Jest to miejsce, gdzie w 1640 roku objawiła się Matka Boża Jakubowi Ruszczykowi. Spod kapliczki wypływa lecznicze źródełko. Kolejno udajemy się do miejscowości Majdan Wielki, gdzie znajduje się cmentarz, przy którym warto się zatrzymać. Pochowani zostali tutaj żołnierze Wojska Polskiego, którzy polegli w 1939 roku. Dalej trasą udajemy się przez Nowa Wieś do miejscowości Husiny. Znajduje się tutaj źródło niewielkiej rzeki Sopot. Następnie szlak prowadzi przez las sosnowy, po drodze piaszczystej do Róży, gdzie znajduje się pomnik partyzantów BCH upamiętniający bitwę z 1943 roku. Pomnik został wzniesiony w 1930 roku, jednak został odnowiony w 2009 roku. Jest to rzeźba orła, trzymającego w dziobie rozerwane kajdany. Dalej udajemy się obok zalewu, przez gęsty las do miejscowości Łuszczacz. Jest najwyżej położona miejscowość w województwie lubelskim. Zobaczyć możemy tutaj piękne widoki na wzgórze Wapielnia. Stąd udajemy się już prostą drogą do Krasnobrodu, gdzie następuje zakończenie szlaku. Jednak warto tutaj zwiedzić Sanktuarium MB Krasnobrodzkiej.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1577