Szlak rowerowy - Pętla Jakubowicka

Adres:

Krasnobród

Szlak rowerowy „Pętla Jakubowska” wynosi około 17 kilometrów i oznakowana jest kolorem niebieskim.

Na trasie podziwiać można piękne krajobrazy, a także wierzchowiny z denudacyjnymi ostańcami, łagodne i strome zbocza, kotliny śródleśne, wydmy, a także doliny rzeczne. Szlak rozpoczyna się w miejscowości Krasnobród i wiedzie nas do rezerwatu leśno- krajobrazowego św. Roch. Zatrzymać warto się przy kaplicy św. Rocha, w którym znajduje się opis rozegranej tutaj bitwy w okresie powstania styczniowego. Zobaczymy także obraz i opisany żywot św. Rocha. Kolejno udajemy się po schodkach w górę, do lasu. Dojedziemy do szosy, którą będziemy się kierować w stronę Krasnobrodu. Po drodze miniemy leśny rezerwat „Debry”, który zajmuje około 180 hektarów powierzchni. Został utworzony w celu ochrony zachowanego fragmentu lasu bukowo- jodłowego naturalnego pochodzenia. W środkowej części można zobaczyć można głębokie wcięcia erozyjne. Stwierdzono również występowanie 6 chronionych gatunków. Kolejnym ciekawym miejscem na naszej trasie jest uroczysko Belfont, część miejscowości Kaczórki. Teren obejmuje mokradła, oczka wodne i las. Zobaczyć można również urokliwe żeremia bobrów. Jest to historyczne miejsce, ponieważ odbywały się tutaj potajemne spotkania Marysieńki i Jana III Sobieskiego. Stąd udajemy się dalej szlakiem, gdzie dojeżdżamy do kapliczki „Na Wodzie”. Jest to drewniana kaplica, wzniesiona w miejscu, gdzie objawiła się Matka Boska Jakubowi Ruszczykowi. Koniec szlaku następuje pod Sanktuarium Matki Boskiej Krasnobrodzkiej.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1793