Czerwony szlak rowerowy w Krasnymstawie

Adres:

Krasnystaw

Czerwony szlak rowerowy o nazwie „Uroki Sobowickie” ma długość 18 kilometrów.

Trasa zaczyna się w Lesie Borek Nadleśnictwo Chełm, przebiega przez Rezerwat przyrody Wolwinów Pokrówka, Żółtańce, rezerwat przyrody „Torfowisko Sobowickie”, Rudka, Zawadówka, Chełm i kończy w miejscowości Krasnystaw. Zaczynamy obok siedziby Nadleśnictwa Chełm, gdzie dalej udajemy się krajem lasu do rezerwatu przyrody „Wolwinów”. Zobaczyć możemy tutaj pola uprawne, niewielkie kępy zadrzewień, a także murawy kserotermiczne. Występuje tutaj wiele rzadkich roślin stepowych, np. wisienka stepowa, gorysz alzacki, czy zawilec wielokwiatowy. Ciekawym miejscem jest również pomnik przyrody „Borek”. Dalej dojeżdżamy do miejscowości Pokrówka, gdzie zobaczyć możemy dawną szkołę podstawową utworzoną w XIX wieku, a także popegeerowskie osiedle złożone z kilku bloków. Znajduje się tutaj również Browar Jagiełło założony po 1990 roku. Następnie trasą udajemy się do Żółtańce. Zobaczyć tutaj można kapliczkę z obrazem Matki Boskiej. Ciekawym miejscem jest także folwark z przełomu XVIII i XIX wieku. Kolejnym miejscem jest rezerwat przyrody „Torfowisko Sobowice”. Głównie spotkamy roślinność torfowiskową, a także podmokłe łąki trześlicowe. Znajduje się tutaj wiele roślin, które znajduje się na liście zagrożonych w Polsce. Spotkać tutaj można borsuki, lisy, a także wiele rzadkich gatunków motyli. Dalej szlakiem udajemy się do miejscowości Rudka, gdzie zobaczyć można murowaną kapliczkę z 1903 roku oraz drewnianą leśniczówkę z połowy XIX wieku. Następnie udajemy się do Zawadówka i tutaj warto zwrócić uwagę na murowany młyn z 1920 roku. Zakończenie trasy następuje w miejscowości Chełm.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 944