Kościół Trójcy Przenajświętszej w Krasnymstawie

Adres:

Okrzei 38, 22-300 Krasnystaw

Kościół Trójcy Przenajświętszej w Krasnymstawie nierozerwalnie wiąże się z powstaniem parafii pod tym samym wezwaniem.

Kościół i parafia zostały założone 3 kwietnia 1984 roku. Założyciele był ówczesny biskup lubelski Bolesław Pylka, który podpisał dekret erekcyjny. Historia budynku kościelnego sięga aż1826 roku kiedy to odebrano augustianom stary kościół i klasztor, którego fundatorem był słynny Polski król Władysław Jagiełło. Bryła kościoła posiada jedna nawę i wybudowana jest na planie zbliżonym do kwadratu, posiada dwie zakrystie, na dachu wybudowana jest ośmioboczna wieżyczka. Jednak największym skarbem kościoła jest bez wątpienia umiejscowiony w ołtarzu głównym obraz Marii Boskiej z Dzieciątkiem z XVII wieku. Kościół przeszedł kilka poważnych remontów najważniejsze z nich miały miejsce miedzy innymi w 1925 roku i 1978. Obecne wnętrze kościoła to przewaga ciepłych jasnych kolorów na ścianach oraz liczne obrazy przedstawiające świętych. Dla znawców na szczególną uwagę zasługują barwne witraże, które w słoneczny dzień powodują wspaniałą grę światła i koloru. W ołtarzu bocznym dla wiernych umiejscowiono obrazy św. Faustyny, Ojca św. Jana Pawła II oraz Jezusa Miłosiernego. Na zewnątrz kościoła uwagę przyciągają pięknie zdobione metalowe tablice przedstawiające różne sceny z Biblii. Tablice zabezpieczone są drewnianymi daszkami, a wokół nich są pięknie kwitnące kwiaty. Na kilka słów zasługuje również inicjatywa tej parafii, która ma na celu pomoc najbiedniejszym. Pomoc ta polega na wydawaniu posiłków dla ubogich i potrzebujących, przy kościele prężnie działa kuchnia im. Matki Teresy z Kalkuty. Obok kościoła stoi również odbudowana dzwonnica, której historia sięga 1826 roku. Odbudowana została w 1996 roku i została ona włączona w mury kościoła. Obejście jak i wnętrze kościoła jest bardzo zadbane co bardzo dobrze świadczy o parafianach uczęszczających na msze św. do tegoż właśnie kościoła.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2339