Kościół św. Franciszka Ksawerego

Adres:

Piłsudskiego 3, 22-300 Krasnystaw

Telefon:

82 576 23 92

Kościół św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie to jeden z najokazalszych a zarazem największych i najstarszych kościołów w mieście.

Pierwszy kościół istniał już pod koniec XIV wieku i usytuowany był w miejscu, które obecnie zajmuje plebania obecnego kościoła. Pierwotny kościół wzniesiony był w stylu gotyckim. Obecny budynek kościelny powstała na przestrzeni 1495-1723 i był jednym z wielu projektów znanego jezuity Jana Delamarsa. Ważną informacją jest fakt iż fundusze na budowę kościoła pochodziły z kieszeni możnego na ten czas i bardzo wpływowego rodu Potockich. Budowa samej bryły kościoła była dość długa, ale prace przy wieży kościelnej to jeszcze dłuższy okres, ponieważ ukończono ją dopiero w 1741 roku. Konserwacja kościoła miała miejsce 5 października 1741 roku i do 1773 roku kościół był w rękach zakonu jezuitów. Tak jak każdy tego typu budynków przechodził wile mniejszych i większych remontów. Do najpoważniejszych zaliczyć można remont z 1977 roku kiedy to renowację przeszła całość polichromii. Swoją monumentalność i splendor budynek zawdzięcza przdewszystkim stylu w jakim powstał, czyli bogaty barok oraz 3 nawami, które dają ogromną przestrzec wewnątrz kościoła. Z zewnątrz kościół ma dwu wieżową fasadę i pięknie prezentuje się na tle innych znacznie mniejszych budynków. Wnętrze to bogato zdobione ołtarze zarówno główny jak 2 boczne znajdujące się w nawach bocznych. Wewnątrz kościoła zobaczyć można przepiękną sztukaterię późnobarokowa i polichromię Adama Swacha, ołtarze drewniane, regencyjne. W ołtarzu głównym oczywiście widnieje postać patrona kościoła czyli św. Franciszka Ksawerego. Cenniejszymi walorami tego kościoła są miedzy innymi: chór z 27-głosowymi organami, przerabiane na przełomie XIX/XX w., remontowane w 1950, w zakrystii zabytkowe komody, chrzcielnica barokowa z okresu budowy kościoła oraz zabytkowe naczynia i szaty liturgiczne (XVII-XIX w.).

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1053