Muzeum Regionalne w Krasnymstawie

Wstęp:

Płatny

Adres:

Piłsudskiego 5a, 22-300 Krasnystaw

Telefon:

(82) 576-36-63

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Krasnystaw to nie tylko atrakcje architektoniczne, krajobrazowe i rozrywkowe, ale również ciekawe miejsce pod kątem zdobywania nowej wiedzy i poznawania dziedzictwa kulturowego regionu Zamojszczyzny.

Charakter, który zapewnia właśnie takie poznawanie posiada Muzeum Regionalne znajdujące się w Krasnymstawie. Budynek muzeum to zabytkowe kolegium pojezuickie wybudowane w latach 1695-1740. Budynek z biegiem lat pełnił wiele funkcji poczynając od tej sakralnej przez edukacyjna, a nawet wojskową, ale koniec końców po wielu remontach i staraniach mieszczą się w monumentalnym gmachy różne ważne dla życia społecznego instytucje. Jednym z nich jest umiejscowione w skrzydle zachodnim muzeum regionalne. Pierwszym z inicjatorów powstania obiektu muzealnego był Józef Nikodem Kłosowski, który jako pierwszy rozpoczął już w 1930 roku szeroką akcję gromadzenia eksponatów. I tak małymi krokami od 1958 roku zbiory muzealne trafiały do kolegium pojezuickiego w Krasnymstawie. Przez wiele lat dzięki staraniom miłośników i fundatorów oraz instytucji rządowych zbierano eksponaty i organizowano wiele wystaw i prezentacji, które miały na celu ukazanie dziedzictwa kulturowego ziem Lubelszczyzny. Aktualnie Muzeum posiada około 10 000 eksponatów w działach: archeologii, etnografii, historii, numizmatyki, sztuki dawnej i sakralnej oraz chmielarstwa i piwowarstwa. Na szczególną uwagę bez wątpienia zasługują zbiory numizmatyczne, sztuki dawnej i sakralnej oraz mały ale ściśle związany z regionem dział chmielarstwo i piwowarstwo. Zbiory z tego działu to ok 100 pozycji związane z dożynkami chmielowymi, narzędziami służącymi do wyrobu piwa i pamiątkowe wyroby związane z,,chmielakami’’. Muzeum zaprasza zarówno na wystawy stałe jak również czasowe oraz często organizowane lekcje muzealne oraz projekcje filmów związanych i historią i kulturą Krasnegostawu i regionu.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 937