Pałac Biskupi w Krasnymstawie

Adres:

Piłsudskiego, 22-300 Krasnystaw

Krasnystaw to bogate pod katem historycznym i obyczajowym miasto z wieloma tradycjami i dobrze rozwiniętą podczas średniowiecza siecią handlową i komunikacyjną.

Rozwój ten prócz postępu gospodarczego przekształcił się również w postęp kulturalny i Krasnystaw stawał się powoli miejscem w, którym okoliczna szlachta i monarchowie chcieli bywać. W związku z powyższym zaczęto stawiać rezydencje, pałace i dwory, które były mieszkaniem dla ówczesnych możnych. Na swoje szczególe miejsce obok ludności świeckiej zasługiwała ludność duchowna, która w swoim czasie zajmowała bardzo ważne miejsce w hierarchii społecznej. Z myślą właśnie o duchowieństwie w Krasnymstawie wybudowano w połowie XVII wieku pałac biskupów chełmskich, pomysłodawcą był Stanisław Gomoliński. Pałac nie jest oddzielnym budynkiem tylko elementem większej całości tworzącej kompleks sakralny. Budynek przylega bezpośrednio do zabudowań klasztoru jezuitów. Na szczególna uwagę zasługuje wmurowany w XIX wieku fragment ocalałego późnogotyckiego portalu z zamku w Krasnymstawie. Budynek mimo swoich dużych rozmiarów niestety nie może się równać z monumentalnym kościołem parafialnym pod wezwaniem Wszystkich Świętych, który swoją historie datuje na koniec XIV wieku. Wybudowany był pierwotnie w stylu gotyckim. Obecnie przylegający do niego pałac biskupów oddany jest w ręce sióstr zakonnych Zgromadzenia Sióstr Zakonnych NMPNP, które swoim słowem i czynem starają służyć potrzebującym. Sam budynek pałacu posiada duża liczbę okien jest to budynek z dwoma kondygnacjami, układ przestrzenny wnętrza budynku to położone po obu stronach wąskiego korytarza pomieszczenia. Budynek jak również cały kompleks zabudowań w przeszłości był pod ręką zgromadzenia zakonnego jezuitów, którzy słynął z dobroci i przywiązania do ciężkiej pracy co miało wpływ na wygląd i charakter budynków w, których mieszkami i funkcjonowali.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1599