Ratusz w Krasnymstawie

Adres:

plac 3 Maja 29, 22-300 Krasnystaw

Centralnym miejscem każdego szanującego się miasta jest bez wątpienia rynek miejski z historycznym klimatem oraz ratusz miejski, w którym pełniący ważne funkcje społeczne urzędnicy odbywają codzienną pracę.

W Krasnymstawie jest podobnie jak w wielu innych historycznych miastach, miejscowość ta posiada również centralnie usytuowany ratusz, który mimo, że pochodzi z czasów dwudziestolecia międzywojennego wybudowany jest na zgliszczach innego budynku, którego historia sięga czasów średniowiecznych. Ratusz usytuowany jest na jednej ze ścian klasycznego prostokątnego rynku. Poprzedni budynek ratusza spłonął podczas wielkiego pożaru jaki miał miejsce w 1811 roku. Obecny budynek jest przykładem typowego budownictwa ratuszowego w Polsce z pierwszej połowy XX wieku. Mimo, że nie jest budynkiem monumentalnym tylko z jednym piętrem to dzięki ciekawej, przyciągającej oko bryle oraz wieży zegarowej robi wrażenie. Budynek nie jest samodzielną bryłą, lecz wchodzi w skład ciągłej zabudowy rynku. Fasada ratusza i otynkowanie powoduje, że odróżnia się od innych budynków umiejscowionych na rynku. Dzięki wieży zegarowej z balkonem z dostępem z każdej strony świata istnieje możliwość obserwowania panoramy miasta. Na wysokości pierwszego pietra umiejscowiono napis Magistrat, a nad nim herb miasta, atrybuty te bez wątpienia dodają budynkowi patosu i splendoru. Wnętrza budynku ratusza pełnią liczne funkcje administracyjne, budynek posiada kilka większych sal w, których odbywają się większe spotkania i posiedzenia. Wnętrza budynku ze względu na pełniona funkcje nie są bogato zdobione i w większości utrzymane w białych kolorach. Ze względu na swoją funkcje i pokaźne lata w swoim czasie ratusz przeszedł szereg remontów, miedzy innymi termoizolację, naprawę dachu, wieży ratuszowej oraz konserwacja zegara na wieży.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1416