Rezerwat przyrody Wodny Dół

Adres:

Krasnystaw

Rezerwat,, Wodny Dół’’ to jedno z niewielu tak urokliwych krajobrazów jakie można spotkać w okolicach Krasnegostawu.

Rezerwat położony jest dokładnie w miejscowości Niemienice i zajmuje powierzchnię, aż 186 ha porośniętych w większości lasami. Miano rezerwatu posiada od 1996 roku kiedy to zgodnie z Zarządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa nadano mu taki tytuł prawny. Podstawowym celem ochrony tego obszaru jest aspekt edukacyjny, dydaktyczny i krajobrazowy. Rezerwat skupia swoją ochronę nad szczególnie cennymi terenami Wyniosłości Giełczewskiej, w której na szczególną uwagę zasługuje fragment rozcięcia erozyjnego pokrytego lessem, gdzie występują niezwykle rzadka i chroniona roślinność. Forma ochrony tego terenu to przede wszystkim ograniczenie w jak największym stopniu ingerencji człowieka w procesy zachodzące w tym wyjątkowym ekosystemie. Dopuszczalne są tylko niektóre zabiegi pielęgnacyjne lub przecinki, które mają na celu wyłącznie poprawę wyglądu dla tego krajobrazu. Najbardziej interesującymi roślinami, które upodobały sobie ten teren są: paprotka zwyczajna, parzydełko leśne, wawrzynek szerokolistny, skrzyp pstrzy i wiele innych gatunków roślin zarówno tych bardzo popularnych jak i tych chronionych. Rezerwat,, Wodny Dół’’ to często odwiedzane miejsce przez naukowców, botaników, zoologów i innych specjalistów zajmujących się badaniem otaczającego nas świata. Rezerwat zatem jest idealnym miejscem do nauki i poznawania okolicznego dobra i dziedzictwa stąd też wspólna inicjatywa Nadleśnictwa Krasnystaw i Miasta Krasnegostawu by stworzyć ścieżkę turystyczną o charakterze edukacyjno-rekreacyjnym. Ścieżka taka oddana została do użytku w 2002 roku i od tego czasy rokrocznie jest licznie odwiedzana zarówno przez uczniów lokalnych szkół jak również przez turystów.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3637