Szlak Ariański

Adres:

Krasnystaw

Szlak Ariański oznaczony jest kolorem żółtym i wynosi około 64 kilometrów. Trasa przebiega przez Rejowiec FabrycznyPKP- Rejowiec- Krynica- Krupe- Siennica Nadolna- Krasnystaw- Surhów- Zawoda do Skierbieszowa- PKS.

Trasa rowerowa ukazuje tradycje dawnej szlachty ziemi chełmskiej, można zobaczyć wiele zabytków architektury, a także piękne krajobrazy przyrodnicze. Szlak prowadzi przez obszar Działów Grabowieckich i Pagórów Chełmskich. Szlak rozpoczyna się w miejscowości Rejowiec Fabryczny, gdzie uwagę warto zwrócić na Dwór Kiwerskich z XIX wieku. Następnie udajemy się do Rejowiec, gdzie zobaczymy pałac z I poł. XIX wieku, oraz pomnik Mikołaja Reja. Kolejno szlak prowadzi do miejscowości Krynica, gdzie znajduje się Wieża Ariańska z ok. 30 m piramidą. Dalej podczas trasy warto zatrzymać się na wzgórzu widokowym „Góra Ariańska”. Rozciągają się tutaj piękne widoki na okoliczne lasy i pagórki. W miejscowości Krupe zobaczymy ruiny renesansowego zamku. W miejscowości Siennica Nadolna znajduje się cmentarz wojenny. Następnie udajemy się do miejscowości Krasnystaw, gdzie warto poświęcić chwilę w Muzeum Regionalny, gdzie zobaczymy eksponaty m. in.: archeologiczne, numizmatyczne, sakralne. Zobaczyć można również barokowy kościół pw. św. Franciszka Ksawerego, w którym znajdują się 26 głosowe organy z 1912 roku. Obok kościoła w latach 1695- 1740 wzniesiono Kolegium Pojezuickie. Dalej szlak prowadzi do miejscowości Surhowa, gdzie znajduje się kościół pw. Nawiedzenia NMP i św. Łukasza, oraz pałac klasycystyczny z I poł. XIX wieku. Wartym zobaczenia jest także mur cmentarny z kapliczkami z XVIII wieku. Kolejnym miejscem na trasie jest Skierbieszowski Park Krajobrazowy. Następnie szlak prowadzi przez miejscowość Zawoda i kończy się w Skierbieszowie na przystanku PKS.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1850