Szlak Mikołaja Reja

Adres:

Krasnystaw

Szlak Mikołaja Reja jest to szlak rowerowy. Trasa zaczyna się w miejscowości Rejowiec Fabryczny, kolejno przebiega przez Rejowiec, Adamów, Popówka, Kobyle, Góra Ariańska, Krynica, Krupe, Siennica Nadolna, Lubańki i kończy się na dworcu PKP w Krasnymstawie.

Szlak rozpoczyna się w Rejowcu Fabrycznym, gdzie zobaczyć można Dwór Kiwerskich z 1895 roku. Dalej udajemy się do miejscowości Rejowiec, przejeżdżając obok Pałacu Ossolińskich z XIX wieku, a także obok cmentarza żydowskiego. Następną przez miejscowość Adamów docieramy do Popówka, gdzie znajduje się rezerwat faunistyczny. Dalej trasą docieramy do miejscowości Kobyle. Wieś otrzymał Mikołaj Rej w posagu za żonę, która miała dobra po swej matce. Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest Góra Ariańska w Krynicy. Jest to wzgórze porośnięte lasami, uznane za pomnik przyrody nieożywionej. Znajduje się tutaj Grobisko ariańskie, w kształcie piramidy, o wysokości około 30 metrów. Zbudowany został w około XVII wieku, jako grobowiec podkomorzego Pawła Orzechowskiego. Zwana jest również Wieżą Ariańską. Kolejno udajemy się do miejscowości Krupe, gdzie warte uwagi są ruiny zamku z XVI wieku. Został zniszczony podczas potopu szwedzkiego, następnie odnowiony uległ pożarowi. Zobaczyć tutaj również można dworek, który powstał przed rokiem 1779, z inicjatywy Jana Michała Reya. Wokół dworu znajduje się piękny park krajobrazowy, oraz ciekawa brama wjazdowa. Dalej trasą docieramy do miejscowości Siennica Dolna, która w około 1540 roku była własnością Mikołaja Reja. Następnie udajemy się przez wieś Lubańki, gdzie zobaczyć można zalew. Trasa kończy się w miejscowości Krasnystaw na dworcu PKP.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1446