Szlak Tadeusza Kościuszki

Adres:

Krasnystaw

Szlak Tadeusza Kościuszki oznaczony jest kolorem niebieskim i jego długość wynosi około 120 kilometrów.

Trasa zaczyna się w miejscowości Uchańka i prowadzi przez Dubienka, Starosiele, Maziarnia Strzelecka, Raciborowice, Kurmanów, Buśno, Jarosławiec, Wojsławice, Majdan Nowy, Bończa, Zastawice, Surhów, Topola, Wólka Orłowska, Tuligłowy zalew do Krasnystaw PKS. Szlak rozpoczyna się w Uchańce przy Kopcu Kościuszki, który upamiętnia miejsce bitwy z 18 lipca 1792 roku. Kolejna miejscowość na trasie to Dubienka, gdzie zobaczymy neobarokowy kościół, oraz Cerkiew prawosławna Świętej Trójcy. Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest miejscowość Kurmanów, gdzie znajduje się dawna cerkiew greckokatolicka z 1790 roku. Warty zobaczenia jest również cmentarz przycerkiewny z XVIII wieku. W miejscowości Buśno trasa prowadzi obok kościoła pw. Wniebowzięcia NMP z 1795 roku, do miejscowości Wojsławice. Tutaj warto zatrzymać się przy Cerkwi prawosławnej z 1771 roku, oraz przy zamczysku średniowiecznym z pozostałościami umocnień ziemnych. Zobaczymy również pomnik Kościuszki wzniesiony na cześć cara Aleksandra II. W miejscowości Bończa ciekawym miejscem jest Dwór z XIX wieku, gdzie obecnie znajduje się Dom Opieki Społecznej. Przy trasie znajduje się także kapliczka z XIX wieku z rzeźbą św. Jana Nepomucena. Następnie udajemy się do Surhów, mijając klasycystyczny pałac z XIX wieku. Natomiast wieś Tuligłowy znajduje się nad rzeką Wieprz, gdzie można zobaczyć młyn amerykański z 1892 roku. Szlak kończy się w miejscowości Krasnystaw na dworcu PKS. Jest to trasa głównie historyczna, jednak można również podziwiać krajobrazy przyrodnicze.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1630