Szlak żółty w Krościenku nad Dunajcem

Adres:

Krościenko nad Dunajcem

Gdy celem wycieczki jest wizyta w Pieninach, Gorcach czy Beskidzie Sądeckim, należy wybrać się do punktu startowego, a ten znajduje się w Krościenku nad Dunajcem. To z tego miejsca rozpocząć można swoją przygodę obierając jeden z trzech oznakowanych szlaków turystycznych. Jeden z nich, żółty szlak, stanowi najstarszy ze wszystkich pienińskich ścieżek.

Trasa oznakowana kolorem żółtym ma swój początek w samym sercu Krościenka - w rynku. Na miejscu startu widnieje informacja o długości trasy - spacer wyniesie około dwie i pół godziny, a zakończy się w malowniczej wsi Sromowce Niżne. Już kilkanaście kroków od pierwszej tabliczki znajduje się zapierający dech w piersi widok - roztacza się panorama na Pasmo Sądeckie. Prawdziwie nieprzeciętne pejzaże rozpoczynają się wraz z wejściem na teren Narodowego Parku Pienińskiego. Pierwszym punktem docelowym na szlaku żółtym jest wieś Toporzysko. Następnie prowadzi on na Bajków Groń, nazywany także Bańkowem Gronik. Trasa przebiega jedynie pomiędzy szczytami Bajków i Groń, które niestety są niedostępne dla turystów. W kolejnym punkcie szlaku, Przełęczy Szopka, ścieżka rozdziela się na dwie drogi - spacer kontynuować można zarówno na żółtym szlaku, jak i niebieskim, który prowadzi na Trzy Korony. Pozostając na właściwej trasie dojdziemy do Wąwozu Szopczańskiego, znanego jako jeden z ładniejszych wąwozów pienińskich. Mijając teren przełęczy dotrzemy do schroniska PTTK “Trzy Korony”, po którym zostanie już ostatni punkt spaceru na szlaku żółtym - wieś Sromowce Niżne.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 825