Szlak czerwony w Krościenku nad Dunajcem

Adres:

Krościenko nad Dunajcem

Szlak czerwony Krościenka nad Dunajcem to jedna z najdłuższych oznakowanych tras mających swój początek w tej małopolskiej gminie. Należy także do najbardziej męczących i stromych, jednak widoki, które napotka się na tym trakcie warte są każdego zmęczenia. Prowadzi on w dwie strony: obierając kierunek wschodni odbędzie się wędrówkę do Lubania, za to wybierając zachód - dotrzemy na szczyt Przehyby (1173 m n. p.m).

Droga na Lubań jest jedną z najczęściej wybieranych tras nie tylko przez turystów lubujących się w pieszych wędrówkach, ale także rowerzystów. Czerwony szlak mający swój początek w rynku Krościenka rozciąga się na 10 kilometrów i jest on przeważnie pokonywany przez spacerowiczów w 4 godziny. Z każdym pokonanym metrem wyłania się coraz bardziej malowniczy widok na panoramę Pienin Czorsztyńskich, by w pewnym momencie ustąpić pejzażowi szczytów tatrzańskich. Jednym z piękniejszych fragmentów na szlaku czerwonym jest punkt widokowy na szczycie Marszałka, z którego podziwiać można Pieniny Właściwe, Pasmo Radziejowej oraz scenerię Małych Pienin. Po tym etapie szlak staje się łagodniejszy, ustępuje stała droga w górę. Co rusz pojawiają się za to bogate krajobrazy i zielone polany - zdarza się także dostrzec pasące się zwierzęta. Jednym z ostatnich punktów przed Lubaniem jest Jaworzyna, a dalej Średni Groń - niepozorne pagórki warte zdobycia. Kilkadziesiąt metrów dalej wchodzi się już na szczyt Lubania - najwyższego szczytu południowo-wschodniej części Gorców. Z tego miejsca można kontynuować swoją wędrówkę (czerwony szlak prowadzi dalej na Turbacz), lub skorzystać z bazy noclegowej w Lubaniu.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 901