Bazylika św. Trójcy

Adres:

Józefa Piłsudskiego 5, Krosno

W Krośnie znajduje się kolegiacka Bazylika Św. Trójcy. Według różnych szacunków parafia istniała już od około 1342 roku.

Nie możemy jednak podziwiać kościoła jaki w tym czasie istniał. Jest on prawdopodobnie częścią dzisiejszej bazyliki Św. Trójcy. W okolicach XV wieku Krosno przeżywało okres rozwoju. Było to miasto dosyć bogate, które mogło pozwolić sobie na inwestowanie w świątynię znajdującą się na jego terytorium. Do istniejącego kościoła zdecydowano się więc dobudować kilka kaplic. Były to między innymi kaplice Św. Anny, a także Św. Wojciecha. Budowa tych kaplic trwałą dosyć długo, bo okres w jakim je dobudowywano trwał około stu lat. W wiekach kolejnych nadal rozbudowywano świątynię, jednak los nie był dla niej zbyt łaskawy. Świątynia ucierpiała w 1638 roku, gdy wybuchł pożar, który zniszczył znaczną część miasta. Udało się o jednak odremontować, a na przestrzeni kolejnych wieków kościół był stale modernizowany i odnawiany. Bazylika Św. Trójcy jest obiektem, który warto zobaczyć na własne oczy. W okolicach Krosna znajduje się masa atrakcji turystycznych więc tym bardziej warto wybrać się do tego miasta. W tutejszej Bazylice Św. Trójcy znajduje się ołtarz główny, który powstał na początku XVII wieku. W prezbiterium bazyliki umieszczona jest pamiątkowa tablica epitafijna. Jest to tablica biskupa Stanisława Tarły. W bazylice tej jest tak wiele ciekawych rzeczy, że konieczne jest spędzenie tutaj sporej ilości czasu. Ciekawostką wartą zobaczenia jest również chrzcielnica pochodząca z 1634 roku. Znajduje się ona w kaplicy Św. Wojciecha. Tak wiekowych i zabytkowych elementów wyposażenia jest w bazylice bardzo wiele. Wędrując przez Krosno warto udać się do tutejszej bazyliki. Krosno jest atrakcyjną miejscowością, warto o tym pamiętać wybierając trasę wycieczki.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1125