Cmentarz żydowski w Krośnie

Adres:

Krosno

W całej Polsce mamy masę cmentarzy żydowskich. W Krośnie także taki istnieje, a pochodzi z roku około 1900.

Nie należy więc on do najstarszych tego typu obiektów w naszym kraju. Cmentarz ten szczególne znaczenie miał podczas II Wojny Światowej. W czasie jej trwania zginęło bardzo wiele osób, w tym spora część ludności żydowskiej. Na terenie cmentarza pochowane są właśnie osoby, które zostały podczas wojny zabite, a zamieszkiwały Krosno i jego okolice. Wielu z pochowanych nie należy do ludności żydowskiej. Na terenie cmentarza znajduje się również zbiorowa mogiła, w której znajdowało się według szacunków około 120 ciał. Były to osoby zabite 10 sierpnia w 1942 roku. Podobnie jak w przypadku innych cmentarzy żydowskich, tak również ten z Krosna był podczas wojny dewastowany. Dopuszczali się tego Niemcy. Głównie wywozili oni płyty nagrobne, a następnie wykorzystywali je do utwardzania dróg. Na szczęście po zakończeniu działań wojennych udało się odnaleźć i odratować wiele ze skradzionych płyt nagrobnych. Niestety spora ich cześć była w znaczącym stopniu zniszczona. Warto również zaznaczyć, że na cmentarzu tym chowano ludzi przez niecałe pół wieku. Po wojnie praktycznie cmentarz przestał funkcjonować. Nie odbywały się tu zbyt często pochówki, prawdopodobnie z tego powodu, że większość ludności żydowskiej wyjechała, bądź została zamordowana podczas II Wojny Światowej. Warto wybrać się w podróż po Polsce, która będzie nas prowadziła po żydowskich cmentarzach jakie znajdują się na terytorium naszego kraju. Każdy z cmentarzy ma swoją historię, która jest bardzo ciekawa, jednak praktycznie w każdym przypadku bardzo krwawa i okrutna. Jeśli ktoś interesuje się wojnami i tematyką żydowską to powinien jak najbardziej również ten cmentarz żydowski w Krośnie odwiedzić.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1521