Rezerwat Źródła Jasiołki

Adres:

Krosno

Rezerwat ten jest magicznym miejscem. Nie do końca popularnym w naszym kraju, jednak jak najbardziej wartym uwagi. Utworzono go w roku 1993.

Jest to jeden z młodszych rezerwatów w naszym kraju. Należy on do Jaśliskiego Parku Krajobrazowego. Według niektórych opinii park ten należy do najciekawszych w Karpatach. Czy rzeczywiście tak jest? Każdy musi sobie sam na te pytanie odpowiedzieć. Najlepiej, jeśli wybierzemy się do Rezerwatu Źródła Jasiołki. Nie można nie wspomnieć o powierzchni jaką rezerwat ten zajmuje. Jest on największym rezerwatem w Karpatach, a jego powierzchnia to prawie 1600 hektarów! Rezerwat leży w bliskiej odległości od źródeł rzeki jaką jest Jasiołka. Znajduje się również w pasie grzbietu górskiego, który prowadzi wzdłuż granicy naszego państwa ze Słowacją. Mamy tutaj takie szczyty jak Weretyszów znajdujący się na wysokości 742 metrów n. p.m., a także Kanasiówka na wysokości 823 metry n. p.m., oraz Pasika, która leży na wysokości również na podobnej wysokości. Skoro zastanawiamy się nad odwiedzeniem Rezerwatu Źródła Jasiołka, to warto wiedzieć skąd wzięła się nazwa Jasiołka. Rzeka, która znajduje się w pobliżu to właśnie Jasiołka. Od niej wzięto nazwę rezerwatów przyrody, a także tutejszego parku krajobrazowego. Rzeka ta ma długość ponad 70 kilometrów, jeśli chodzi o tą część, która prowadzi przez terytorium Beskidu Niskiego. Przyroda Karpat jest naprawdę przepiękna. Nic dziwnego, że wielu turystów tutaj przyjeżdża. Szkoda, że Rezerwat Źródła Jasiołki nie jest rozreklamowany w świecie, a przynajmniej w naszym kraju, ponieważ wiele osób nie przyjeżdża tutaj nie dlatego, że nie chce, a dlatego, że nie ma pojęcia o istnieniu i atrakcyjności tego miejsca. Jeśli mamy taką możliwość, to przyjeżdżajmy tutaj podziwiać przepiękną przyrodę.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1611