Rezerwat Kamień nad Jaśliskami

Adres:

Krosno

Rezerwat ten znajduje się na Podkarpaciu w gminie Dukla. Jest on dosyć sporych rozmiarów.

Jego powierzchnia to ponad 300 hektarów. W jakim celu powstał tutejszy rezerwat przyrody? Otóż celem w jakim on powstał jest jak najdłuższe utrzymanie tak dziewiczego i ekologicznego krajobrazu w tym regionie. Mamy tutaj przepiękną roślinność między innymi głównie są to buk oraz jodła. Nie jest to jednak jedyna roślinność o jakiej warto wspomnieć. W Rezerwacie Kamień nad Jaśliskami znajduje się również sporej wielkości torfowisko położone na wysokości 680 metrów n. p.m. W rezerwacie występują również liczne zwierzęta. Należą do nich między innymi jelenie, dziki, sarny, wilki, lisy, czy rysie. Wybierając się więc na wędrówkę po Rezerwacie Kamień nad Jaśliskami należy zachować uwagę i czujność, ponieważ istnieje pewne, choć niewielkie prawdopodobieństwo, że spotkamy na naszej drodze jakiegoś drapieżnika. W większości przypadków zwierzęta te jednak same uciekają i oddalają się słysząc i wyczuwając ludzi. Rezerwat ten jest również bogaty w przepiękną przyrodę nieożywioną. Wędrując po rezerwacie nie sposób nie zauważyć ogromnych form skalnych. Są to głównie formy skalne składające się z piaskowca. Wiele skał jest po części porośniętych niewielką roślinnością, co również sprawia, że wyglądają one bardzo interesująco. Jeśli mamy szansę, to warto poświęcić trochę więcej czasu na poznanie tego wspaniałego rezerwatu, ponieważ jest naprawdę warty uwagi. Warto również wspomnieć o samej nazwie rezerwatu. Wzięła się ona od szczytu, który się tutaj znajduje. Jest to szczyt położony na wysokości 857 metrów n. p.m. Według różnych informacji stwierdza się, że jest to najwyższy szczyt we wschodniej i środkowej części Beskidu Niskiego. W okolicy znajdują się piesze szlaki turystyczne, z których warto skorzystać.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1054