Szlak świątyń Karpackich w Krośnie

Adres:

Krosno

Okolice Krosna to wspaniałe miejsce na odpoczynek.

Decyduje o tym zarówno „nagromadzenie” zabytków, jak i wspaniały krajobraz górski i podgórski, a także bliskość sąsiednich państw. Z myślą o przybywających turystach urządzono tam kilka ciekawych szlaków, które pozwalają poznać na raz więcej. Jeden z nich to szlak świątyń karpackich. Zaczyna się on w Jaślicy w Polsce, a kończy w Stropkovie na Słowacji. Wędrując nim, można obejrzeć zabytkowe kościoły oraz synagogi. Także w Krośnie są obiekty, które do niego należą, m. in. klasztor i kościół oo. Dominikanów. Spośród zabytków najbardziej wartych odwiedzenia można wskazać pustelnię św. Jana z Dukli. Znajduje się ona ok. 1 km za Trzcianą. W pustelni znajduje się kaplica, postawiona na miejscu dwóch poprzednich, które nie przetrwały próby czasu, a także dom pielgrzyma i cudowne źródełko, wokół którego zbudowano sztuczną grotę. Pielgrzymi, a także zwykli turyści często biorą do domu wodę stamtąd. W pustelni można posłuchać wielu ciekawych legend o świętym. Innym wartym odwiedzenia miejscem jest klasztor i kościół oo. michalitów w Miejscu Piastowym. Budynki są masywne i bogato zdobione w środku. Z sanktuarium jest związane życie bł. Ks. Bronisława Markiewicza, którego muzeum można tam zwiedzać. Wrażenie robią już same wrota wejściowe do świątyni, pokryte misternymi płaskorzeźbami z setkami szczegółów. Niewielu turystów decyduje się zwiedzić cały szlak naraz, ale jeśli ktoś to planuje, to warto poświęcić na to dobre kilka dni, zarezerwować noclegi po drodze i poruszać się między miejscowościami samochodem albo rowerem.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1150