Szlak rowerowy Żarnowiec – Kopytowa

Adres:

Krosno

Szlak Żarnowiec - Kopytowa zwykle nie jest przez turystów przebywany osobno.

Większość z nich przejeżdża przez kilka okolicznych miejscowości, głównie w poszukiwaniu widoków, w tym przez dwie wyżej wspomniane. Ułatwia im to dobra, utwardzona nawierzchnia i niewielki ruch, jako że są to lokalne, wiejskie drogi. Wobec tego nie ma potrzeby rozpisywać się o walorach okolicznej przyrody czy atrakcjach pozostałych miejscowości, natomiast warto skupić się na atrakcjach, które ma do zaoferowania ten odcinek. Jak większość wsi na tym terenie, Żarnowiec ma swoje korzenie w średniowieczu. Ponieważ był to region pograniczny, opłacało się tu zarówno osiedlać chłopów, jak i zakładać punkty handlowe. Przez większość czasu Żarnowiec posiadały drobne rody rycerskie, natomiast najbardziej kojarzy się on z osobą Marii Konopnickiej. Jej też poświęcono muzeum tam istniejące. Mieści się ono w dworku, który pisarka otrzymała ze składek społeczeństwa. Mieszkała tam przez kilka lat i w tym czasie Żarnowiec stał się znany za sprawą przybywających tam innych sławnych pisarzy. Dziś w muzeum Konopnickiej można oglądać m. in. pierwodruki dzieł, które tworzyła, mieszkając w podarowanym dworku, a także przedmioty jej codziennego użytku. Część eksponatów jest wystawiona w wyremontowanym budynku dawnego spichlerza. W Muzeum można też oglądać tablicę pamiątkową ku czci Konopnickiej i jej bliskiej przyjaciółki Marii Dulębianki, która mieszkała z nią w dworku przez cały czas. Muzeum, razem z kilkoma zabytkowymi chatami z XIX w. jest największą atrakcją Żarnowca.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1279