Szlak rowerowy Bóbrka - Dukla

Adres:

Krosno

Szlak z Bóbrki do Dukli to jeden z niedocenianych obiektów turystycznych.

Znają go przeważnie ci, którzy już poznali historię regionu krośnieńskiego, ponieważ łączy on dwie niezwykle ważne dla niej miejscowości. Bóbrka nieodwołalnie kojarzy się z wydobyciem ropy, a Dukla choćby ze św. Janem pustelnikiem. Szlak ma ok. 25 km i z tego względu jest przeznaczony bardziej dla rowerzystów, którzy pokonają go w ok. 3 godziny. Zaczynając wędrówkę w Bóbrce, nie można ominąć miejscowego muzeum ropy naftowej. Zostało ono założone w kopalni, która działa tu nieprzerwanie od połowy XIX wieku. Była to pierwsza kopalnia ropy naftowej na świecie. Obecnie turyści są zabierani w przechadzkę wśród kilkunastu szybów. Najmniejsze z nich mają głębokość do 10 m, ale dwa największe przekraczają 100 m. Można przy okazji zapoznać się z urządzeniami górniczymi sprzed dwóch stuleci oraz ówczesnymi metodami przetwarzania ropy. Na terenie muzeum znajduje się też pomnik ku czci Ignacego Łukaszewicza, który zainicjował regularne odwierty w tym terenie i jest uznawany za założyciela przemysłu naftowego na Podkarpaciu. Z kolei w Dukli, poza słynną pustelnią św. Jana można zobaczyć choćby kościół. Pierwotna świątynia została zbudowana w XV w., ale z czasem uległa uszkodzeniu. Stała się ona prezbiterium dla nowego kościoła, zbudowanego w XVIII stuleciu. Był on odbudowywany po pożarze w trakcie II wojny światowej. We wnętrzu turystów może zaskoczyć pomysłowe użycie luster, a także późnobarokowe, pełne wyrazu rzeźby.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1659