Szlak rowerowy Miejsce Piastowe - Krościenko Wyżne

Adres:

Krosno

Trasa rowerowa z Krościenka Wyżnego do Miejsca Piastowego jest w miarę krótka, a przez to polecana na jednodniowe wypady.

Jej pokonanie zajmuje w spokojnym tempie ok. 2 godzin rowerem. Wiedzie ona przez płaski teren i w większości przez drogi asfaltowe, więc nie jest potrzebna żadna specjalna sprawność fizyczna. Razem z Krosnem te dwie miejscowości tworzą trójkąt, więc można zaplanować sobie wycieczkę na takiej pętli jako urozmaicenie pobytu w tych okolicach. Jeśli chodzi o noclegi, to zdecydowanie najłatwiej można je znaleźć w samym Krośnie. W samym Krościenku warte obejrzenia są ruiny zabudowań dworskich. Sam dwór pochodzi jeszcze z XV w., natomiast pozostałe zabudowania są młodsze. Dwór w Krościenku jest znany przede wszystkim jako miejsce zaślubin Aleksandra Fredry, autora „Zemsty”, której akcja dzieje się w nieodległym Odrzykoniu. Wokół dworu rozlokowany jest park, otwarty dla zwiedzających. Szczególnie warte obejrzenia są potężne dęby, mające po 300-400 lat. Jeden z nich, mający ponad 6 metrów obwodu, został niedawno uznany za pomnik przyrody i nadano mu wówczas imię Aleksander. Podobny dwór można oglądać w Miejscu Piastowym, po ukończeniu wędrówki szlakiem. Należał on do rodziny Trzecieskich, a został zbudowany w ostatnich latach istnienia I Rzeczpospolitej. Otacza go nieco późniejszy park. Przy budynku, którym kiedyś mieszkał zarządca dworski, stoi do dziś kapliczka, wybudowana na pamiątkę konfederacji barskiej. Na tych terenach działała bowiem dość sprawnie partyzantka konfederacka.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1427