Szlak rowerowy Odrzykoń – Żarnowiec

Adres:

Krosno

Szlak rowerowy Żarnowiec-Odrzykoń łączy dwie miejscowości, które są znane raczej wąskiej grupie turystów.

Żarnowiec kojarzy się głównie z Marią Konopnicką, a Odrzykoń z Aleksandrem Fredrą, ale nie każdy turysta czyta ich dzieła. Dlatego warto znaleźć czas, aby zarezerwować nocleg w okolicy i poświęcić dzień lub dwa na przejechanie szlaku po miejscowościach podkrośnieńskich, koniecznie włączając w to wyżej wymienione. Żarnowiec uczcił pisarkę, która mieszkała w nim przez kilka lat, tworząc w jej dawnym dworku muzeum. Można tam zapoznać się z niektórymi jej dziełami i obejrzeć pokoje, w których mieszkała ze swoją serdeczną przyjaciółką i przyjmowała gości z grona literackiej elity Galicji. Oprócz tego, jadąc przez wieś, warto zatrzymać się przy trzech wciąż stojących chałupach z przełomu XIX i XX wieku. Coraz rzadziej można natrafić na takie budynki stojące w miejscu, gdzie je postawiono, nie przeniesione do skansenu ani nie zburzone. Z tamtej epoki pochodzi także mały budynek szkoły powszechnej. Dawniej mieścił także mieszkanie nauczyciela. W Odrzykoniu, oprócz zamku i wzgórza zamkowego, trzeba zwiedzić np. Muzeum Wsi. Stworzyli je miejscowi działacze kulturalni. Mieści się ono w miejscowym domu strażaka i aby je zwiedzić, trzeba uzgodnić termin. W środku zgromadzono eksponaty związane z całą historią wsi. Są więc przedmioty wykopane w ruinach zamku, są też pamiątki po bardziej znanych działaczach wiejskich. Są też eksponaty po grupie miejscowych partyzantów z okresu II wojny światowej. Osobny zbiór stanowią pamiątki po strażakach, ich sprzęcie i wyposażeniu.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1040