Cerkiew pw. św. Michała w Mochnaczce

Adres:

Mochnaczka Niżna

W miejscowości Mochnaczka Niżna znajduje się przepiękna zabytkowa cerkiew grekokatolicka pod wezwaniem św. Michała Archanioła.

Datę jej powstania szacuje się na około XVIII bądź XIX wiek. Tereny te wcześniej zamieszkiwała w dużej mierze ludność łemkowska więc cerkiew była przez nią wykorzystywana. Dziś mieści się tutaj kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. Cerkiew ta jest konstrukcją drewnianą, pokryta blachą. Jest to bardzo interesujący budynek, który może zachwycić. Oczywiście nie zachwycałby gdyby nie był na bieżąco odnawiany i remontowany. Różnego rodzaju remonty miały miejsce w latach 1923, 1929, a także 1960 do 1964. Warto także wspomnieć, że w rejonie znajduje się bardzo wiele cerkwi grekokatolickich, które dziś funkcjonują, jako kościoły rzymskokatolickie. W województwie Małopolskim znajduje się Szlak Architektury Drewnianej, na którym takich wartych uwagi obiektów jest aż 237. Jednym z nich jest właśnie wspomniana cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła znajdująca się w Mochnaczce Niżnej. W bardzo bliskiej odległości od cerkwi znajduje się cmentarz parafialny. Jest to miejsce pochówku tutejszej ludności. Możemy tutaj również zauważyć pozostałości po wysiedlonych Łemkach. Na przykład odnajdziemy nagrobki, które należą właśnie do ludności łemkowskiej. Ludność ta siłą została wysiedlona z tutejszych terenów. Gdyby do tego nie doszło wielce prawdopodobne, że cerkiew nadal służyłaby grekokatolikom. Z powodu masowych i przymusowych przesiedleń, już od roku 1947 cerkiew wykorzystywana jest, jako kościół rzymskokatolicki, co już wcześniej zostało wspomniane. Jeśli interesujesz się historią, a w szczególności religią i obiektami takimi jak kościoły, cerkwie i inne miejsca kultu, to koniecznie musisz przyjechać w rejon Nowosądecczyzny. Tutaj takich miejsc jest naprawdę sporo, a każde warte jest poświęcenia mu, choć chwili uwagi. Jeśli się tutaj wybierzesz, to na pewno nie będziesz tej decyzji żałować.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1649