Cerkiew św. Apostołów Piotra i Pawła w Krynicy Zdroju

Adres:

ul. Zdrojowa 8, 33-380 Krynica Zdrój

W Krynicy Zdroju znajduje się grekokatolicka cerkiew pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła. Cerkiew tą wybudowano w latach 1872 – 1879.

Według różnych opinii jest to największa murowana cerkiew znajdująca się Łemkowszczyźnie. W latach świetności według różnych szacunków, parafia grekokatolicka w Krynicy Zdroju liczyła około 3000 wiernych. W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, ich ilość drastycznie spadła i wynosiła poniżej 1000 wiernych. Wpływ na to miały między innymi przymusowe przesiedlenia. Dziś cerkiew ta funkcjonuje również, jako kościół rzymskokatolicki. Cerkiew ta jest pięknym murowanym obiektem, pokrytym blachą. Według różnych źródeł, cerkiew ta początkowo była i miała być kapliczką, lecz z czasem zaczęto ją rozbudowywać. Aby utrzymać budynek w dobrym stanie technicznym konieczne było przeprowadzanie różnego rodzaju remontów. Jeden z takich remontów miał miejsce w latach 2000 – 2003. Warto również wspomnieć, że w cerkwi tej znajdują się cztery przepiękne ołtarze pochodzące z XIX wieku. Jeszcze jedną wartą uwagi ciekawostką jest fakt, że przed wejściem do cerkwi znajduje się tablica, którą poświęcono znanej postaci pochodzącej z Krynicy Zdroju, a mianowicie Nikiforowi, który był wielki artystą, niestety docenionym dopiero po swojej śmierci. W rejonie nowosądecczyzny znajduje się bardzo wiele cerkwi, które dawniej należały do kościoła grekokatolickiego. W okolicy znajduje się szlak cerkwi łemkowskich, a cerkiew pw. św. Apostołów Piotra i Pawła jest jedną z nich. Jeśli ktoś fascynuje się tematyką religii i budowli kultów religijnych, to na pewno będzie zadowolony z wyjazdu w ten rejon. Cerkiew pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła w Krynicy Zdroju jest punktem obowiązkowym, który należy zobaczyć na własne oczy. Cerkiew ta znajduje się w Krynicy Zdroju przy ulicy Zdrojowej 8. Nikt nie powinien mieć zbyt wielkich kłopotów z odnalezieniem cerkwi, ponieważ znajduje się ona przy głównej ulicy w Krynicy Zdroju.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1786