Główny Szlak Beskidzki

Adres:

Krynica-Zdrój

Czerwony szlak turystyczny jest głównym szlakiem beskidzkim. Szacuje się, że wytyczono go w latach międzywojennych. Nie był on od początku ukończony i tak naprawdę jedną z jego części ukończono w 1929 roku, natomiast drugą dopiero w roku 1935.

Według niektórych informacji, przez okres od 1935 do 1939 roku nosił on nazwę szlaku Józefa Piłsudskiego. Jego dzisiejsza długość wynosi około 517 kilometrów, a oznaczany jest on właśnie kolorem czerwonym. W Beskidzie Sądeckim znajduje się świetna trasa prowadząca od Hali Łabowskiej do Hańczowej. Rozpoczynając wędrówkę z Hali Łabowskiej możemy skorzystać z oferty wyremontowanego niedawno schroniska, gdzie posilimy się, a także wypoczniemy. Ruszając w trasę kierujemy się w stronę Runka, który znajduje się na wysokości 1082 metrów n. p.m. Średnio na przejście tego odcinka trasy należy przeznaczyć półtorej godziny. Następnie kierujemy się w stronę Jaworzyny Krynickiej. Można tutaj skorzystać z kolei gondolowej, która funkcjonuje w dolinie Czarnego Potoku. Z Runka na Jaworzynę Krynicką idzie się około jednej godziny. Następnie możemy zejść do Krynicy, gdzie czeka na nas masa atrakcji. Najłatwiej jest skorzystać właśnie z kolei Gondolowej i zjechać nią z Jaworzyny Krynickiej. Aby nadal trzymać się czerwonego szlaku należy z Krynicy trzymać się kierunku Huzar. Następnie kierować się należy do Mochnaczki, przepięknej wsi położonej w niedużej odległości od Krynicy Zdrój. Z Mochnaczki Niżnej do Hańczowej już niedaleko droga. Wszystkie te okoliczne wsie naprawdę warto zwiedzić, ponieważ każda ma coś ciekawego do zaoferowania dla turystów. Czerwony szlak turystyczny nie jest szlakiem skomplikowanym, jednak wymaga od nas poświęcenia całkiem sporej ilości czasu. Najlepiej będzie, jeśli zdecydujemy się na podzielenie naszej wędrówki na co najmniej dwa, trzy dni tak, aby jak najwięcej zobaczyć i pozachwycać się przepięknymi widokami.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1308