Kaplica w Mochnaczce Niżnej

Adres:

Mochnaczka Niżna

Mochnaczka Niżna jest wsią położoną w Małopolsce. W niedalekiej od niej odległości znajduje się Krynica Zdrój. Wieś ta nie posiada dużej ilości mieszkańców, posiada jednak dwa bardzo piękne i warte zobaczenia zabytki.

Tym zabytkiem, którym się dziś zajmiemy jest kaplica pod wezwaniem Narodzenia Bogurodzicy. Trzeba zaznaczyć, że tutejsza kaplica jest obiektem stworzonym przez ludność Łemkowską, która została przymusowo wysiedlona z tutejszych, oraz okolicznych terenów w pierwszej połowie XX wieku. Kaplica ta jest obiektem powstałym w 1787 roku. Jest ona skonstruowana z drewna. Posiada ona pełne z tamtego okresu wyposażenie, w tym przepiękny miniaturowy ikonostas. Z ciekawostek warto dodać, że kapliczka ta powstała dzięki ks. Czymiańskiemu, który był tutejszym proboszczem. Kaplica pod wezwaniem Narodzenia Bogurodzicy Jest dużą atrakcją turystyczna, która może przyciągać do wsi Mochnaczka, o ile wiemy o jej istnieniu. Wieś nie chwali się za bardzo swoimi zabytkami. Nie potrafi tego wykorzystać jako swojego atutu, bądź nie chce tego robić. Mieszkańcy obawiają się tego, że ich przepiękne zabytki szybko zostaną zniszczone przez zwiedzających. Ogólnie o kapliczce pod wezwaniem Narodzenia Bogurodzicy, która znajduje się w Mochnaczce Niżnej nie mówi się zbyt wiele i bardzo ciężko odnaleźć na jej temat jakieś informacje, aby móc stwierdzić czy warto w ogóle w to miejsce się wybrać. Ktoś, kto interesuje się starymi, zabytkowymi i historycznymi kościołami, miejscami kultu, cerkwiami, kapliczkami itp., powinien tutaj przyjechać. Mochnaczka Niżna, ale także inne okoliczne miejscowości bogate są w tego rodzaju zabytki. Praktycznie w każdej miejscowości w okolicy znajduje się cerkiew, a także zabytkowa kaplica, które warto zobaczyć. Trzeba poświęcić na takie zwiedzanie całkiem sporą ilość wolnego czasu jednak naprawdę warto to zrobić. Raczej nikt nie będzie żałować decyzji zobaczenia Mochnaczki Niżnej na własne oczy, tym bardziej, jeśli ktoś lubi polskie wsie i zabytki religijne.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1307