Muzeum Nikifora

Wstęp:

Płatny

Adres:

Bulwary Dietla 19, 33-380 Krynica-Zdrój

Telefon:

(0-18) 471 53 03

Nikifor, czyli wielki artysta, który podobnie jak wielu innych został doceniony dopiero po śmierci. Jego muzeum znajduje się właśnie w Krynicy Zdroju, a zlokalizowane jest w okolicach głównego krynickiego deptaku.

Znajdziemy je bardzo łatwo, ponieważ rzuca się w oczy specyficzny, piękny budynek, w którym się ono znajduje. W drewnianym domku, zwanym „Romanówka”, znajdziemy bardzo wiele pamiątek, a także obrazów po Nikiforze. Ten miejscowy artysta żył w latach 1895-1968. „Romanówka” została zbudowana w XIX wieku. Początkowo miał być to pensjonat, miejsce, do którego będą przyjeżdżać osoby chcące wypocząć. Z czasem jednak przeznaczenie budynku uległo zmianie. „Romanówka” jest konstrukcją z drewna, pokryta blachą. Jest ona w charakterystycznym zielonym kolorze, dlatego trudno ją pomylić z innymi budynkami znajdującymi się przy deptaku. Jako Muzeum Nikifora budynek ten funkcjonuje dopiero od 1994 roku.Jeśli pragniemy poznać bliżej tą niezwykłą postać, to warto rzeczywiście wybrać się do muzeum. Pamiętać trzeba jednak o tym, że w poniedziałki jest ono nieczynne. Trzeba więc wybrać inny dzień tygodnia. Ogromną zaletą jest jednak to, że w niedziele wejście jest darmowe i każdy bez opłaty może wejść i podziwiać to, co ten wielki artysta po sobie pozostawił. Krynica Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową, ale również pełną atrakcji i miejsc, które warto, a nawet trzeba zobaczyć. Często jest tak, że brakuje czasu, aby nacieszyć wzrok wszystkimi atrakcjami i je odwiedzić, jednak Muzeum Nikifora jest jednym z tych miejsc, które naprawdę koniecznie trzeba zobaczyć będąc już w Krynicy Zdroju. Tym bardziej warto to zrobić i jest to ułatwione, ponieważ lokalizacja muzea jest korzystna dla turystów, którzy i tak odwiedzają krynicki deptak. Twórczością Nikifora naprawdę można się zachwycić. Ty również zdecyduj się na poznanie jego sztuki, choćby po to, aby oddać cześć artyście, który za swojego życia nie był praktycznie przez nikogo doceniany. Dziś Nikifor jest postacią charakterystyczną dla tej miejscowości.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1241