Muzeum turystyki górskiej w Krynicy

Adres:

Krynica-Zdrój

Niewiele osób wie o tym, że w Krynicy Zdroju, a dokładniej na Jaworzynie Krynickiej znajduje się Muzeum Turystyki Górskiej. W Polsce nie ma zbyt wielu takich miejsc, które pokazywałyby historię tego, jak dawniej uprawiano turystykę górską.

Muzeum to, jest właśnie jednym z takich miejsc. Wspomniane muzeum, które znajduje się na Jaworzynie Krynickiej zostało utworzone i udostępnione do zwiedzania w 1970 roku. Zajmuje się ono głównie Beskidem Sadeckim i turystyką w tym rejonie. Nic zresztą w tym dziwnego, ponieważ to właśnie W Beskidzie Sądeckim się ono znajduje. Odwiedzając te muzeum możemy dowiedzieć się również całkiem sporo o przebiegu walk partyzanckich, które prowadzone były właśnie w paśmie Jaworzyny Krynickiej. Najcenniejszy eksponat, który znajduje się w muzeum to pamiątkowa księga. Pochodzi ona z czasów przedwojennych. Znajdują się w niej wpisy osób, które zajmowały się turystyką w regionie Beskidu Sądeckiego. Jest to ogromna pamiątka, o którą należy dbać, aby zachowała się dla następnych pokoleń. Księga Pamiątkowa uniknęła zniszczenia, ponieważ pewnego razu schronisko zmagało się z pożarem, którego nie przetrwało. Księga została jednak na szczęście ocalona. Wędrując szlakami Beskidu Sądeckiego zapewne wielu turystów dotrze do schroniska na Jaworzynie Krynickiej. Zanim pójdą oni dalej, lub skorzystają z możliwości zjechania koleją gondolową do Czarnego Potoku, powinni zajrzeć do Muzeum Turystyki Górskiej. Jest to naprawdę szczególne miejsce dla wszystkich tych, których pasją są piesze wędrówki górskie. Muzeum te pozwala zwiedzającym poznać interesującą historię osób, które w dawnych czasach pasjonowały się wędrówkami po górach jak i pozwala poznać historię samych gór, po których wędrujemy. W tym miejscu działo się naprawdę wiele ciekawych i bardzo ważnych rzeczy, o których naprawdę warto wiedzieć. Będąc na Jaworzynie Krynickiej nie zapomnij o Muzeum Turystyki Górskiej. Jeśli je odwiedzisz, na pewno nie będziesz tego żałować.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1502