Niebieski szlak turystyczny: Żegiestów-Zdrój – Leluchów

Adres:

Krynica-Zdrój

W rejonie Krynicy Zdroju funkcjonuje niebieski szlak turystyczny, który jest szlakiem szalenie zagmatwanym. Możemy za jego pomocą obejść w kilka różnych miejsc.

Tak naprawdę niebieski szlak turystyczny mógłby spokojnie być zaliczony do kilku szlaków. My w tym momencie zajmiemy się trasą prowadzącą od Żegiestowa Zdrój do Leluchowa, m. in. przez Runek, Krynicę i Górę Parkową, a także Powroźnik.Swoją przygodę rozpoczynamy w Żegiestowie Zdrój, czyli przepięknej miejscowości, która leży w gminie Muszyna. Warto wspomnieć, że Żegiestów jest miejscowością uzdrowiskową. Jest ona również położona praktycznie nad samym Popradem. Z jednej strony mamy rzekę, natomiast z drugiej przepiękne góry i lasy. Wyruszając z Żegiestowa Zdrój powinniśmy się kierować na Pustą Wielką, czyli przepiękny szczyt wynoszący 1061 metrów n. p.m., który znajduje się w górskim paśmie Jaworzyny. Gdy już dosięgniemy celu, to naszym kolejnym wyzwaniem jest dotarcie do Runka, czyli kolejny szczyt tym razem trochę wyższy o wysokości 1082 metrów n. p.m. Wiele szlaków turystycznych prowadzi przez Runek, więc wędrując po okolicznych górach bardzo możliwe, że nie raz będziemy Runek odwiedzać. Z Runka kierować będziemy się na Przełęcz Krzyżową, z której możemy dostać się do Krynicy na przykład korzystając z kolei gondolowej, która z Jaworzyny Krynickiej zwiezie nas do Czarnego Potoku. Będąc już w Krynicy, oprócz zwiedzenia deptaka, naszym kolejnym celem jest Góra Parkowa, na którą także dostaniemy się gondolą. Gdy zachwycimy się już przepięknymi widokami to powinniśmy udać się do Powroźnika. Najłatwiej jest zjechać koleją z powrotem do Krynicy i stąd kierować się na Powroźnik, który jest wsią powstałą prawdopodobnie już w XIV wieku. Z Powroźnika, aby dalej kierować się niebieskim szlakiem, będziemy szli do Leluchowa. Ten odcinek nie należy do najłatwiejszych, a różnice w wysokości sięgają ponad 400 metrów. Szacuje się, że przejście odcinka od Powroźnika do Leluchowa może zająć pomiędzy 3, a 4 godziny. Warto wybrać się na wędrówkę niebieskim szlakiem jednak zanim to zrobimy, powinniśmy wcześniej przejść kilka innych mniej wymagających tras.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1619