Pijalnia „Słotwinka”

Adres:

Teren Parku Słotwińskiego, Krynica-Zdrój

Pijalnia ta znajduje się w Krynicy Zdroju. Początkowo znajdowała się w miejscu dzisiejszej pijalni głównej, która zlokalizowana jest na krynickim deptaku. Jej budowę szacuje się na 1808 rok. Kilkadziesiąt lat później, bo w 1863 roku, przeniesiona została ona do Słotwińskiego Parku.

Pijalnia wody „Słotwinka” nie jest obiektem czynnym cały rok. Otwarta jest ona tylko w okresie od czerwca do końca września. W innym czasie obiekt ten jest niestety nieczynny. Park Słotwiński, w którym znajduje się pijalnia jest świetnym miejscem na wypoczynek na łonie natury. Mamy przepiękny krajobraz, którego widokiem można napawać się dowoli. Znajdują się tutaj ławeczki, na których można usiąść i odpocząć. Są także atrakcje dla dzieci, gdzie mogą się one pobawić.
Woda serwowana w pijalni „Słotwinka” jest wodą leczącą między innymi choroby przewodu pokarmowego, choroby, które objawiają się niedoborem magnezu. Ma ona także pozytywny wpływ na leczenie nerwicy, oraz różnego rodzaju stanu lękowych, stresowych. Ciekawostką jest również to, że woda ta działa na nas oczyszczająco, usuwa metale ciężkie z organizmu.
Wybierając się do Krynicy Zdrój warto zajrzeć nie tylko do dzisiejszej głównej pijalni na deptaku, ale również właśnie do pijalni „Słotwinka”. Warto pijalnie zobaczyć nie z samego faktu, że jest to miejsce z wodą uzdrowiskową, ale również z tego powodu, że znajduje się w naprawdę pięknej lokalizacji. Niestety z racji sezonowego otwarcia pijalni, niektórzy turyści nie będą mieli możliwości zwiedzenia tego miejsca i spróbowania wody prosto z tej zabytkowej już pijalni. Jeśli jednak mamy taką możliwość to warto swój wyjazd zaplanować w okresie od czerwca do września, czyli właśnie wtedy, gdy pijalnia jest czynna. Jest to zresztą najpopularniejszy termin wyjazdów, ponieważ mamy wtedy okres wakacyjny. Jednak nawet, jeśli pijalnia będzie zamknięta to i tak warto udać się w jej pobliże, aby spędzić chwilę w przepięknym parku, którym większość turystów bardzo się zachwyca.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1447