Czyczalia 2017

Wydarzenie archiwalne
Czwartek, 29 czerwiec 2017 16:00 WOLNY
Adres:

Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna im. Kazimierza Wyki w Krzeszowicach

Pl. Fr. Kulczyckiego 1

32-065 Krzeszowice

Telefon:

12 282 15 13

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Czyczalia 2017

Spotkanie poświęcone książce Stanisława Czycza "Nie wierz nikomu. Baza wraz z fragmentami Nadbudowy".

29.06, godz. 16.00 spotkanie w Krzeszowicach (Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Krzeszowicach im. K. Wyki, Pl. Kulczyckiego 1)

[21. rocznica śmierci Stanisława Czycza]

prowadzenie: Maria Ostrowska

Czyczalia 2017, odbywające się w 21. rocznicę śmierci Stanisława Czycza, poświęcone zostaną jego kultowej książce "Nie wierz nikomu", wydanej w grudniu 2016 r. Powieść, okrzyknięta przez Tomasza Burka arcydziełem, to pierwsze pełne wydanie "Bazy" bez cenzury wraz z zachowanymi w domowym archiwum fragmentami drugiego tomu, mitycznej "Nadbudowy". Autor kilkakrotnie na zalecenie wydawcy usuwał akcenty antyradzieckie. Starał się o druk od czasu stanu wojennego. Wydanie z 1987 [sc. 1988] uznał za okaleczone, przyjaciołom i znajomym rozdawał poprawioną wersję książki. 

Gośćmi spotkań będą: prof. Uniwersytetu Pedagogicznego Jacek Rozmus, literaturoznawca, autor pierwszego w Polsce doktoratu o pisarstwie Stanisława Czycza (W okolicach Arkadii Stanisława Czycza, Kraków 2002), Bogdan Rudnicki – pisarz, monografista Marka Hłaski, publicysta m.in. „Tygodnika Powszechnego” i człowiek teatru; autor jednej z najbardziej wnikliwych recenzji „Pawany”. Opowie o recenzowaniu "Nie wierz nikomu" w roku 1988 r. Dr Dorota Niedziałkowska i dr Justyna Urban, edytorki i autorki komentarzy do powieści, zrelacjonują literackie śledztwo, które doprowadziło do odtworzenia nieocenzurowanej wersji powieści i rekonstrukcji jej nieukończonego drugiego tomu - "Nadbudowy".

BĘDĘ TAM:
Przeczytano: 811