Ścieżka piesza – śladami pamięci

Adres:

Łambinowice

Ścieżka piesza śladami pamięci w Gminie Łambinowice jest to ścieżka historyczno- przyrodnicza.

Długość trasy wynosi około 5 kilometrów i pokonać można ją w około 1 godzinę. Ścieżka zaczyna się przy Starym Cmentarzu Niemieckim, a kończy przy Cmentarzu Jeńców Radzieckich. Wszystkie punkty ścieżki opisane są na ulokowanych tablicach informacyjnych. Ścieżka historyczna rozpoczyna się od zwiedzenia cmentarza z okresu wojen prusko- francuskiej oraz I Wojny Światowej. Zobaczymy tutaj setki mogił osób, żołnierzy, którzy walczyli w Gminie Łambinowice. Znajdują się tutaj także pomniki poświęcone żołnierzom: francuskim, pruskim, niemieckim, serbskim, rosyjskim, brytyjskim, włoskim. Drewniany krzyż na wierzchołku kopca poświęcony jest ofiarom I Wojny Światowej. Podążając dalej ścieżka dotrzemy do Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Prezentowane są tutaj wystawy m. in.: oficerowie polscy w niemieckiej niewoli, dzieje obozów jenieckich w Lamsdorf, żołnierze polscy w niewoli radzieckiej. Z muzeum udajemy się na Cmentarz Ofiar Obozu Pracy z lat 1945-46. Kolejnym miejscem na trasie są cztery zabudowane baraki, na które warto zwrócić uwagę. Nieopodal zobaczymy również Pomnik Powstańców Warszawskich- Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf. Ścieżka historyczna kończy się na Cmentarzu Jeńców Radzieckich, gdzie pochowanych jest około 40 tys. jeńców. Zobaczyć możemy również Pomnik Martyrologi Jeńców Wojennych, który upamiętnia śmierć osób różnych narodowości z okresu II Wojny Światowej. Podczas trasy napotkamy wiele miejsc, łąk o dużym bogactwie roślin i zwierząt.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1111