Ścieżka rowerowa - Skrajem Dawnej Puszczy

Adres:

Łambinowice

Ścieżka rowerowa Skrajem Dawnej Puszczy jest jedną z najczęściej uczęszczanych ścieżek dydaktycznych w gminie Łambinowice.

Trasa rozpoczyna się w miejscowości Wierzbiu, a kończy w okolicy Sowina. Natomiast cała przebiega przez Obszar Chronionego Krajobrazu Bory Niemodlińskie. Długość ścieżki wynosi około 11 kilometrów i pokonać można ją w około 1, 5 godziny. Ścieżka rowerowa zaczyna się na alei lipowej w Wierzbie. Na swojej drodze napotkamy świerka pospolitego ,,Aleksander”, który jest największy na Opolszczyźnie. Kolejnie zobaczymy pomnik przyrody dąb szczupułkowaty, który ma około 400 lat. Ciekawym zjawiskiem jest także sosna zwyczajna, która posiada w sobie ponad 20 dziupli. Podążając ścieżką rowerową dotrzemy do Doliny Kiełcznicy, oraz bocznych torfowisk. Napotkać możemy tutaj około 100 gatunków ptaków, nawet zagrożonych wyginięciem i rzadko spotykanych. Dalej trasa prowadzi nas koło leśniczówki Kuźnica, wprost do rezerwatu Torfowisko Topiel. Po drodze zwrócić uwagę warto na pomnik przyrody ożywionej- dąb, który ma około 300 lat, oraz sięga 25 metrów wysokości. Na Torfowisku Topiel zobaczymy wiele gatunków chronionych roślin m. in.: owadożerna rosiczka okrągłolistna, borówka bagienna, a także chronione ptaki jak: muchołówka białoszyja i żuraw. Udając się dalej ścieżką dydaktyczną natrafimy na duży kamień narzutowy mający 150 cm wysokości i 240 długości. Odkrywcy przypuszczają według znalezionych narzędzi i osadu, że miała tu miejsce obróbka krzemienia. Przemierzająć dalej trasę dotrzemy do ,,Czarnego Stawu” o powierzchni 8 hektarów. Staw posiada bardzo dużą powierzchnie i gęste trzcinowiska. Zbliżając się do końca ścieżki zobaczymy Bagno przy Wejmutkach oraz duży fragment kompleksu leśnego sosny wejmutki. Trasa kończy się i okolicy Sowiny, gdzie można odpocząć w przeznaczonym do tego miejscu.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1290