Klasztor w Dworzysku

Adres:

Malerzowice Wielkie

Dworzysko to przysiółek miejscowości Malerzowice Wielkie, położone w powiecie Nyskim w gminie Łambianowice.

W przysiółku na uwagę zasługują liczne pozostałości po latach świetności, w większości powstałe na początku XX wieku. Do historycznej zabudowy wsi należą: kościół klasztorny, dawny klasztor, dwa spichlerze datowane na różne wieki oraz przydworski park. Obecnie budynki znacznie podupadły i prócz kościoła w większości nie pełnia swojej pierwotnej funkcji. Na uwagę zasługuje również wspaniała i słynąca z cudów Grota Matki Boskiej z Lourdes. W budynku dawnego klasztoru zajmującego się w głównej mierze pomocą biednym i ubogim w swoim czasie prowadzono zakład opieki dla ok. 100 mężczyzn, którzy byli bezdomni i posiadali różnego rodzaju problemy z nałogami. Mężczyźni ci pomagali w pracach domowych, zajmowali się remontami oraz uprawą okolicznych pól należących do majątku klasztornego. Na temat formacji zakonnej jaka zajmowała budynek klasztorny niestety nie ma wielu informacji. Dawna klasztorna zabudowa na chwilę obecną strasznie podupadła i z uzyskanych informacji od pracowników gminy Łambianowice oraz publikacji z biblioteki gminnej wynika, że budynek stoi pusty i jest przeznaczony na lokale mieszkaniowe. Obecnym właścicielem budynku klasztornego jest gmina Łambianowice. Istnieje problem z jego sprzedażą ze względu na jego stan i umiejscowienie na dwóch działkach. Sam budynek poklasztorny mimo, że był otynkowany jest strasznie zabrudzony i zniszczony. Natomiast zachowały się od dawnych lat dwie niewielkie wieże pokryte blachą oraz dach pokryty czerwoną dachówką. Fronton budynku to niewielkie schody, które prowadzą do wnętrza budynku, z którego rozchodzi się długi korytarz do poszczególnych pomieszczeń. Ze względu na czasy PRL-u zabytki znajdujące się w gminie wymagają dużych nakładów finansowych i większej uwagi by mogły być dodatkowym elementem zachęcającym turystów do odwiedzenia gminy.

Odwiedziłeś oceń:
(4 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1685